Barbarzyńskie tsunami – warsztaty dla dzieci

W Muzeum Lubelskim panują prawdziwie rzymskie nastroje, za sprawą wystawy archeologicznej „Barbarzyńskie tsunami”. Zapraszamy dzieci i młodzież  do aktywnego uczestnictwa z warsztatach towarzyszących wystawie. Zbudujemy rzymską mozaikę czy wykonamy własnoręcznie biżuterię. Na fanów mocnych wrażeń czekają warsztaty z tworzenia tarczy wojownika.

Wystawa „Barbarzyńskie tsunami” przybliża wydarzenia rozgrywające się na obecnych ziemiach Polski między schyłkiem IV wieku a początkiem VI stulecia, kiedy miały miejsce intensywne ruchy migracyjne plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Rzymskiego, przyczyniając się do jego upadku.

  • 7 kwietnia (sobota), godz. 11.00  odbędą się warsztaty „W cieniu rzymskiej willi– budujemy rzymską mozaikę.” Zajęcia plastyczne przeznaczone są dla dzieci w wieku 3–13 lat.
  • 21 kwietnia (sobota), godz. 11.00 zapraszamy na warsztaty „Starożytna biżuteria”. Uczestnicy będą mieli szansę wykonać samodzielnie zapinkę (broszkę) na wzór ozdób z okresu wędrówek ludów. Zapraszamy dzieci i młodzieży w wieku 7–16 lat.
  • 28 kwietnia (sobota), godz. 11.00 odbędą się warsztaty „Wojownik rzymski czy barbarzyński?”. Każdy z uczestników poczuje się jak rzymski legionista lub gladiator tworząc tarczę wojownika. Zajęcia plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku 3–13 lat.

Niektóre z ludów, odnotowywanych w antycznych źródłach pisanych, np. Goci czy Wandalowie, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły, gdzie zamieszkiwały w pierwszych wiekach naszej ery. Na wystawie pokazujemy związane z nimi monety, elementy strojów i ozdoby wykonane ze srebra i złota, a także żelazne uzbrojenie – czyli ponad 500 zabytków, wśród których znajdują się zarówno najcenniejsze i najsłynniejsze obiekty wymieniane w podręcznikach, jak i znaleziska z ostatnich lat, niekiedy po raz pierwszy prezentowane w muzeum.

Wystawa łączy tradycję z nowoczesnością – główną rolę odgrywają muzealia pokazane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Po raz pierwszy na potrzeby wystawy czasowej zostały użyte witryny transparentne, równocześnie pełniące funkcję monitorów dotykowych.

Szczegóły wydarzenia