Ambasador rozśpiewany, roztańczony

Rozśpiewany i roztańczony Ambasador Województwa Lubelskiego, który polską kulturę promował już w ponad 60 krajach świata, był bohaterem 11 spotkania z cyklu „Środa z Ambasadorem”. 2 października gościliśmy artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego.

Grupa młodych tancerzy i śpiewaków pojawiła się najpierw w porannym programie TVP Lublin „Między Wisłą i Bugiem”, a w samo południe wniosła dużo radości i pozytywnej energii, goszcząc w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Gospodarzem spotkania był Sebastian Trojak – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, a wśród gości pojawili się: Zbigniew Romanowicz – kierownik zespołu, Krzysztof Kramek – kierownik muzyczny oraz Krzysztof Stankiewicz – dziennikarz od lat zaprzyjaźniony z zespołem i towarzyszący w jego wyjazdach.

Dorobek Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” jest imponujący. W ciągu blisko 60 lat działalności (w przyszłym roku zespół będzie obchodził jubileusz) lubelscy artyści dali blisko 5 tysięcy koncertów (!).

Warto podkreślić, że promują nasz region i kraj, jego wspaniałe tradycje i kulturę na całym świecie. Koncertowali w ponad 60 krajach Europy, Azji, Afryki, obu Ameryk, ale także w Australii, Nowej Zelandii i w państwach Oceanii. To wspaniały Ambasador Polski i Regionu Lubelskiego – mówił marszałek Sebastian Trojak.

Przedstawiciele zespołu wystąpili na spotkaniu w telewizji i w urzędzie w strojach lubelskich (krzczonowskich), dodając, że w swoim stałym repertuarze mają zarówno tańce narodowe, jak polonez, mazur, czy oberek z kujawiakiem, ale też cały szereg tańców regionalnych, w tym, traktowanych szczególnie ambitnie, tańców lubelskich, chełmskich, czy opracowanych w ubiegłym roku tańców biłgorajskich. „Jawor” bierze też udział w międzynarodowych festiwalach – w ubiegłym roku w Indonezji, a w tym na Ukrainie i w południowych Włoszech. Ten ostatni wyjazd odbył się w partnerstwie z Województwem Lubelskim, a artyści w czasie koncertowego tournée promowali Markę Regionalną Lubelskie. 

Jak zaznacza kierownik zespołu Zbigniew Romanowicz, „Jawor” daje tez regularnie koncerty w Lublinie, na swojej macierzystej uczelni – najbliższy odbędzie się 20 listopada w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. A obecnie zespół prowadzi nabór nowych członków do grup śpiewaczych i tanecznych oraz do kapeli. – Od początku mamy otwartą formułę i mogą się do nas zgłaszać studenci także innych lubelskich uniwersytetów i uczelni. Spotkania informacyjne dla kandydatów – 7 i 9 października w budynku Agro II Uniwersytetu Przyrodniczego.

(Materiał wideo z dzisiejszego spotkania można obejrzeć klikając w zdjęcie poniżej)

Ambasador "Jawor" Wideo

galeriaGALERIA