Ambasador Estonii z wizytą u Marszałka Województwa Lubelskiego

Dzisiaj gościem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego był Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Estonii w Polsce JE Martin Roger.

W trakcie spotkania 8 marca poruszono możliwości współpracy między partnerami z Województwa Lubelskiego i Estonii. Ambasador podkreślił, że Województwo Lubelskie wydaje się być interesującym partnerem do współpracy. Nasz region jest na dobrej ścieżce rozwoju, dzięki bogatemu zapleczu akademickiemu, jego ogromnym plusem jest wykwalifikowana kadra. Marszałek z kolei wspomniał o kolejnym atucie Lubelszczyzny – zdrowej nieskażonej żywności, która mogłaby być dobrze przyjęta na rynku estońskim.

Marszałek nawiązał również do kwestii naszej wspólnej historii (m. in. do Rzeczpospolitej Obojga Narodów), która tym bardziej predestynuje nas do współpracy. Podczas rozmów poruszono również kwestie związane z inwestycjami w infrastrukturę drogową w regionie, wpływem via Baltica i via Carpatia na rozwój zarówno Polski (w tym Lubelszczyzny) i Estonii, jak również obchody 450-lecia Unii lubelskiej, które odbędą się w lipcu w tym roku.

Jednym z powodów, dla których ambasador przyjechał do Lublina był udział w seminarium na temat rynku estońskiego dla przedsiębiorstw cyfrowych oraz biznesu opartego na wiedzy, które odbyło się w Lubelskiej Fundacji Rozwoju. Warto podkreślić, że Estonia przoduje wśród państw UE pod względem zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych np. podpis elektroniczny, e-podatki, e-recepty, e-ID, m-parking, system X-Road łączący cyfrowo instytucje publiczne oraz ich rejestry, I-Voting, 99% transakcji bankowych jest przeprowadzana elektronicznie, praktycznie cała sfera publiczna jest objęta cyfryzacją.