Ambasador Angoli z wizytą w Województwie Lubelskim

5 marca 2020 roku Marszałek Województwa Lubelskiego przyjął Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Angoli J.E. Feliciano António dos Santosa. Jego Ekscelencja pełni swoją funkcję w Polsce od niedawna – listy uwierzytelniające złożył na początku stycznia tego roku, zastępując na stanowisku wieloletniego ambasadora J.E. Domingosa Culolo, który po ponad ośmiu latach na placówce w Polsce w zeszłym roku przeszedł na emeryturę.

Ambasador dos Santos wyraził nadzieję, że uda się wkrótce  doprowadzić do kontaktu przedsiębiorców z naszego województwa zainteresowanych inwestowaniem w Angoli z firmami angolańskimi. Marszałek Stawiarski zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by przeanalizować możliwości takiej współpracy wobec rosnącego potencjału zarówno naszego województwa, jak i ewentualnych partnerów. W rozmowie ambasador i marszałek zwracali niejednokrotnie uwagę na łączące Polskę i Angolę elementy historii, takie jak trudna droga do niepodległości.

Angola położona jest w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Należy do Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. Dawna kolonia portugalska – do tej pory portugalski jest językiem urzędowym. Stolicą kraju jest Luanda. Waluta to kwanza. Angolę zamieszkuje ponad 28 milionów ludzi. Kraj posiada znaczne zasoby ropy, złota i diamentów. Produkcja ropy stanowi aż 90% eksportu Angoli i wytwarza 45% PKB. W ostatnich latach Angola pracuje intensywnie nad dywersyfikacją przychodów i modernizacją gospodarki, zwłaszcza w kluczowym dla państwa sektorze rolniczym.