Album „Lubelska symfonia krajobrazów” nagrodzony!

Z przyjemnością informujemy, że album fotograficzny „Lubelska symfonia krajobrazów”, wydany przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Kartpol s.c., zdobył drugie miejsce w kategorii albumy krajoznawcze na 27 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali, która odbędzie się 2 lutego 2019 w trakcie TOUR SALONU Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W Przeglądzie wzięło udział 70 wydawców, którzy w 113 zgłoszeniach przysłali 134 publikacje. Prace oceniane były w sześciu kategoriach. Jurorzy, pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego, poddali ocenie zarówno krajoznawczą zawartość zgłoszonych publikacji, jak i formy prezentacji walorów opisywanego terenu. Pod uwagę brane były m.in. jakość dokumentacji, język i styl wypowiedzi oraz użyteczność informacyjna tekstów, a także jakość grafiki czy staranność i estetyka opracowania edytorskiego. Zwycięskie prace wyłoniono podczas obrad w dniach 30 listopada – 1 grudnia br. w Centralnej Bibliotece PTTK w Warszawie.  

Cieszy fakt, że nasz „regionalny” laureat, „Lubelska symfonia krajobrazów”, podbił serca jurorów. Nic dziwnego, wszak to wyjątkowe wydanie ukazuje województwo lubelskie przez pryzmat siedemnastu (!) parków krajobrazowych (mamy ich najwięcej w Polsce). Każdy z nich jest inny, a przez to niezwykły i niepowtarzalny. Każdy ukrywa inne skarby i tajemnice. Obszary te różnią się nie tylko pod względem zajmowanej powierzchni, ale przede wszystkim formą i rangą walorów dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego.

W albumie poznamy najcenniejsze i najpiękniejsze zakątki naszych parków, gdzie nieprzerwanie od tysięcy lat przyroda harmonijnie przeplata się z kulturą i historią i według własnego rytmu „maluje” niezwykłe krajobrazy. Dopełnieniem tych niezwykłych obrazów są portrety roślin i zwierząt, niekiedy bardzo rzadkich i wyjątkowo cennych (w skali kraju czy Europy). Autorom prezentowanych fotografii udało się uchwycić ulotne chwile, momenty oraz sceny pełne życia, ale również dramatów…

Szerzej na temat tego niezwykłego wydawnictwa można poczytać na stronie internetowej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych: parki.lubelskie.pl. Znajdą tam Państwo również galerię fotografii z albumu. Zachęcamy do lektury i do peregrynacji szlakami parków krajobrazowych województwa lubelskiego!