Akcja przeciw ASF

Mieszkańcy gmin najbardziej zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), którzy znajdą padłego dzika, już mogą zgłaszać się po nagrodę w wysokości 200 zł. Pieniądze na ten cel wygospodarował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Do akcji włączyli się wójtowie kilkudziesięciu gmin, którzy 7 sierpnia w Białej Podlaskiej podpisali z marszałkiem województwa porozumienia o współpracy.

W akcji chodzi o wzmocnienie ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, którego nosicielami są głównie dziki. Te zarażone – żywe czy martwe – zawsze stanowią potencjalne zagrożenie. Stąd pomysł, by na większą skalę zlokalizować, przebadać i zutylizować martwe sztuki. Pomóc w tym ma zaangażowanie lokalnej ludności.

– W lesie pojawia się wiele osób, np. grzybiarzy, które potencjalnie mogą takiego padłego dzika namierzyć. Chcemy, żeby padłe sztuki nie leżały zbyt długo, narażone na roznoszenie przez lisy czy kruki. Wraz z padliną roznoszony jest bowiem i sam wirus – przekonuje wicemarszałek Grzegorz Kapusta. – Już kilkukrotnie odbywało się przeszukiwanie lasów i pól, co przyniosło oczekiwane efekty. Widać stąd ewidentnie, że ciągle jest taka potrzeba i my wychodzimy jej naprzeciw.

Akcja skierowana jest do osób fizycznych niebędących myśliwymi oraz pracownikami Służby Leśnej i obejmuje swoim zasięgiem teren administracyjny wymieniony w Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2017/1196 z dnia 3 lipca 2017 r. Obecnie akcja dotyczy gmin, które podpisały już porozumienie z marszałkiem, czyli:

Strefa I

  1. Powiat włodawski – gminy Hanna, Wyryki i gmina wiejska Włodawa
  2. Powiat radzyński – gminy Kąkolewnica Wschodnia, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski
  3. Powiat bialski – gmina Międzyrzec Podlaski z miastem Międzyrzec Podlaski, gminy Drelów, Rossosz, Sławatycze, Wisznice, Łomazy i Tuczna,
  4. Powiat łukowski – gmina Trzebieszów i gmina wiejska Łuków
  5. Powiat parczewski – gminy Jabłoń, Milanów.

Strefa II

  1. Powiat bialski – gminy Piszczac i Kodeń.

Strefa III

  1. Powiat bialski – gminy Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie i miasto Terespol.
  2. Powiat miejski Biała Podlaska.

Osoba, która znalazła na tym terenie padłego dzika (innego niż dzik zabity w wypadku komunikacyjnym), powinna:

  • zgłosić ten fakt do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii, który wystawi stosowne zaświadczenie,
  • złożyć we właściwym urzędzie gminy wniosek o wypłatę nagrody.

Wypłata nagrody w wysokości 200 zł zostanie dokonana w terminie 14 dni od dnia przekazania Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego wniosku przez właściwy urząd gminy.

do-pobraniaDO POBRANIA

galeriaGALERIA