8. rocznica katastrofy smoleńskiej

Obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Chrystusa Króla w Lublinie, w intencji ś.p. Edwarda Wojtasa, polskiego polityka i samorządowca, w latach 2002–2003 i 2005–2006 marszałka województwa lubelskiego, od 2007 do 2010 posła na Sejm VI kadencji. Po Eucharystii uczestnicy spotkali  się przy grobie ś.p. Edwarda Wojtasa, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i wspomnieć go w modlitwie.

Edward był bardzo rodzinnym i dobrym człowiekiem. Starał się pomagać, w miarę możliwości, każdemu kto go o pomoc poprosił. Minęło już osiem lat, a ja dalej nie mogę pogodzić się z tą tragedią. Dziękuję bardzo za tak liczne przybycie oraz za pamięć o moim mężu – mówiła Alina Wojtas.

W porannej uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych na czele z marszałkiem województwa lubelskiego Sławomirem Sosnowskim oraz posłem do parlamentu europejskiego Krzysztofem Hetmanem.

O godzinie 16 na placu Litewskim rozpoczęła się dalsza część uroczystości, podczas której odczytano apel pamięci oraz 96 nazwisk ofiar katastrofy przez dwójkę uczniów, radnych Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Zapalono 96 zniczy przez harcerzy z ZHP, ZHR, Zawiszaków oraz uczniów klas mundurowych z lubelskich szkół. W imieniu marszałka województwa lubelskiego wieniec przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej złożyła Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego. 

Natomiast o godz. 18.00 odbyła się msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

 

galeriaGALERIA