40. rocznica Lubelskiego Lipca 1980

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę Lubelskiego Lipca 1980. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce, że droga do wolności rozpoczęła się właśnie na Lubelszczyźnie. Oddajemy hołd bohaterom tamtych dni i przypominamy, że zanim zaprotestowało Wybrzeże Gdańskie to na Lubelszczyźnie strajkowało ponad 150 zakładów i podpisano pierwsze w historii porozumienie z władzą komunistyczną.

Z tej okazji ruszyła kampania billboardowa w 10 największych miastach Polski  i w miastach województwa lubelskiego pod hasłem „#Lubelskie tu się zaczęło”.

– Zanim były strajki w stoczniach w Gdańsku, w Gdynii czy w Jastrzębiu, władzy komunistycznej sprzeciwili się lubelscy robotnicy. Tu tak naprawdę zaczął się ten długi marsz do wolnej i niepodległej III Rzeczpospolitej. Chcemy mówić o tych wydarzeniach, które zmieniły świat. Będziemy chcieli dotrzeć przede wszystkim do młodego obywatela, żeby pokazać, że ta wielka Solidarność rozpoczęła się w Lublinie, w województwie często zapomnianym, ale naprawdę o wielkim duchu i wielkich ludziach, którzy 40 lat temu zaczęli tutaj walkę o wolność – mówił podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

– Uroczystości odbywać się będą pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Rozpoczniemy je 11 lipca w Świdniku o 18:00, natomiast regionalne uroczystości święta Lubelskiego Lipca 1980 zaplanowaliśmy na 26 lipca w Lublinie. Rozpoczną się w Archikatedrze o godz. 10:00. O godz. 12:00 odbędzie się uroczysta gala – poinformował Marian Król, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego.

LubelskiLipiec2

Szczegóły kampanii i harmonogram uroczystości dostępne są na stronie lubelskilipiec1980.pl, która jest w pełni poświęconą bohaterom sprzed 40 lat oraz wydarzeniom Lubelskiego Lipca 1980. To tutaj prezentowane będą sylwetki ważnych postaci lipca 1980 r., zakłady pracy, które podjęły strajk, a także porozumienia, postulaty, publikacje czy miejsca pamięci Lubelskiego Lipca 1980.

Kampania informacyjna jest realizowana w ramach programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego „Warto być Polakiem”. Wydarzenia upamiętniające strajki w lipcu 1980 r. wsparły również firmy: Polska Grupa Energetyczna PGE S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Grupa Azoty S.A. oraz Polski Cukier S.A.