26 mln na promocję lokalnej żywności

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządów lokalnych z terenu naszego województwa odebrali z rąk wicemarszałka Grzegorza Kapusty umowy na działania związane z inwestowaniem w targowiska, na których będzie można promować żywność lokalną. W tej edycji konkursu złożono 22 projekty. Ostatecznie do dofinansowania zakwalifikowało się 18 projektów na kwotę ponad 26 mln, z czego wartość pomocy z EFRROW to ponad 16 mln zł.

Lubelskie stoi zdrową, ekologiczną żywnością. Te umowy dają szansę dobrego wykorzystania potencjału, który drzemie w lokalnych społecznościach i stworzenia prawdziwego rynku zbytu dla produktów wytwarzanych miejscowo – powiedział przy okazji wręczenia wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

Dofinansowane projekty dotyczą budowy 8 i przebudowy 10 targowisk. Innowacyjnym w skali województwa jest projekt gminy Fajsławice, który oprócz budowy targowiska w miejscowości Boniewo, dotyczy również utworzenia obiektu do promocji produktu lokalnego. Najwyżej zostały ocenione projekty gmin: Kodeń, Frampol, Wojsławice (każdy na 54 pkt.), Cyców, Sosnowica, Konstantynów (po 50 pkt.) oraz miasta Tomaszów Lubelski (48 pkt.).