227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku świętowaliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wojewódzkie obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta Lublin oraz mszy św. w katedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny. Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski złożył kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja na placu Litewskim.

Oficjalną część uroczystości, która odbyła się na placu Zamkowym, rozpoczął ceremoniał wojskowy, meldunek dowódcy uroczystości, powitanie kompanii honorowych, podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej w Lublinie. Reprezentanci poszczególnych instytucji: członkowie Komitetu Honorowego obchodów Święta 3 Maja, parlamentarzyści, przedstawiciele konsulatów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, centralnych organów władzy, instytucji i organizacji złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Po uroczystościach odbyła się defilada kompanii honorowych, jazdy w mundurach historycznych i pojazdów historycznych

Festyn Trzeciomajowy otworzono uroczystym polonezem z udziałem władz województwa, miasta oraz mieszkańców. Korowód poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej. W programie festynu był m.in. koncert pieśni i tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych i nauka tańców narodowych z Zespołem „Sławiniacy”, wycieczki z przewodnikami, wystawy sprzętu wojskowego i służb mundurowych, pokazy oraz inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani wojskową grochówką.

galeriaGALERIA