225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Za nami uroczyste obchody 225. rocznicy przyjęcia przez Sejm Wielki ustawy rządowej, regulującej ustrój prawno-państwowy w XVIII wiecznej Rzeczypospolitej. Była to pierwsza tego typu ustawa w Europie i druga na świecie. Wczorajsze wojewódzkie obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta Lublin oraz mszy św. w katedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny.

Oficjalną część uroczystości, która odbyła się na placu Litewskim, rozpoczął ceremoniał wojskowy, meldunek dowódcy uroczystości, powitanie kompanii honorowych, podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego. Po wystąpieniu Wojewody Lubelskiego odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa. W ramach koncertu okolicznościowego zgromadzeni na placu mieszkańcy obejrzeli występ orkiestry wojskowej i Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.

Następnie reprezentanci poszczególnych instytucji: członkowie Komitetu Honorowego obchodów Święta 3 Maja, parlamentarzyści, przedstawiciele konsulatów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, centralnych organów władzy, instytucji i organizacji złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Po defiladzie kompanii honorowych odbył się Festyn Trzeciomajowy. Otworzył go uroczysty polonez z udziałem władz województwa, miasta oraz mieszkańców. Korowód poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej.

Obchody zostały zorganizowane wspólnie przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie i Urząd Miasta Lublin.

W organizację obchodów Narodowego Święta 3 Maja włączyły się także jednostki wojska i służb mundurowych: policji, straży granicznej, służby więziennej i straży pożarnej oraz harcerze Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Lublin.

galeriaGALERIA