Fundusze unijne na szybki rozwój

Setki podpisanych umów z przedsiębiorcami, tysiące innowacyjnych pomysłów, ponad 1,5 miliarda złotych zainwestowanych w lubelski biznes. I to jeszcze nie koniec! LAWP ogłosiła kolejny konkurs dla przedsiębiorców.

Na lubelskim rynku Agencja istnieje już ponad 10 lat. Zaufało nam kilka tysięcy firm, które wprowadziły do swojej oferty innowacyjne produkty bądź usługi. Fundamentem rozwoju jest zastrzyk finansowy z unijnego budżetu, po który dzięki LAWP sięga coraz więcej przedsiębiorców. – Cieszymy się widząc tempo, w jakim rozwijają się lubelskie firmy i doceniamy ich zdolność wdrażania nowych technologii dzięki dotacjom UE. Ten rozwój wymaga ciągłej wymiany myśli technicznej i badawczej, właściwego zaplecza i licznych badań. Współpraca na linii biznes-nauka stała się siłą napędową konkurencyjnej gospodarki lubelskiej  – mówi Marceli Niezgoda, dyrektor LAWP.

Kolejna szansa na unijne pieniądze

W połowie września został ogłoszony najbardziej wyczekiwany wśród przedsiębiorców konkurs na działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP. Maksymalna wartość dotacji to aż 3 mln zł! Wnioski będzie można składać do 31 grudnia br.

Rok 2019 to nowe wyzwania!

To nie ostatnia możliwość sięgnięcia po środki unijne. 2019 rok przyniesie nowe konkursy. Nowością będzie szansa uzyskania dofinansowania na udział firmy w targach i misjach gospodarczych (80% wsparcia z UE). Co więcej, o unijne pieniądze będą mogły ubiegać się przedsiębiorstwa w ramach ZIT miast subregionalnych. Co to oznacza? Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowa forma współpracy samorządów współfinansowania z funduszy europejskich. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie (miasto i samorządy znajdujące się w jego oddziaływaniu) mogą realizować wspólne przedsięwzięcia.

LAWP pierwsza w Polsce

– Jako pierwsi w Polsce podpisaliśmy umowę dot. instrumentów kapitałowych. Niezmiernie cieszy nas, że w pierwszej kolejności z oferty skorzysta lubelski biznes. „Wejście kapitałowe” realizowane będzie poprzez objęcie akcji albo udziałów w przedsiębiorstwie, które spełni warunki otrzymania wsparcia – mówi Marceli Niezgoda, dyrektor LAWP. Jakie korzyści przyniesie to dla przedsiębiorców? Nowopowstałe firmy o wysokim potencjale gospodarczym działające na terenie województwa lubelskiego będą mogły uzyskać dofinansowanie od 100 tys. zł aż do 1,5 mln zł gotówki. To świetna okazja, by pomóc młodym biznesmenom urzeczywistnić marzenia.

„Lider Innowacji” – nagradzamy najlepszych

Korzystanie z funduszy unijnych to, oprócz intensywnej pracy przy realizacji projektów i rozliczania dofinansowania, również wartości dodane. Na przykład możliwość udziału w corocznym konkursie „Lider Innowacji” w ramach Europejskiego Tygodnia Innowacji. Celem konkursu jest zaprezentowanie i nagrodzenie przedsiębiorców z województwa za dotychczasowe osiągnięcia w kreowaniu idei innowacyjności i konkurencyjności na rynku gospodarczym. Swoją rangą  wydarzenie przyciąga tłumy przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowych. W tym roku nagrodę specjalną odebrali właściciele Zakładów Chemicznych Permedia SA. – Taka promocja przynosi obopólną korzyść zarówno nam  – jednostkom wdrażającym a przede wszystkim firmom, które nie bały się i sięgnęły po unijne dotacje. Śmiało możemy nazywać ich liderami innowacji – mówi Marceli Niezgoda, dyrektor LAWP. Kolejny Europejski Tydzień Innowacji i kolejna szansa nagrodzenia pionierów innowacji już w przyszłym roku.