200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń: koncertów, wystaw, spotkań edukacyjnych i popularyzacyjno-naukowych, które pojawią się przez cały rok w ośrodkach lokalnych i regionalnych, i w plenerze. W sezonie wiosenno-letnim zapraszamy w szczególności na koncerty kameralne dzieł Moniuszki i koncerty operowo-pieśniarskie, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ujętych w „Śpiewnikach domowych” Stanisława Moniuszki, a także na spotkania i wykłady poświęcone postaci i twórczości wybitnego kompozytora. 
 
Najbliższe wydarzenia to Majówka z Moniuszką:

3 maja 2019 roku w Lublinie, po oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami święta Konstytucji 3-maja, w ramach „Majówki na Litewskim. Święto Dwóch Unii” odbędzie się Polonez dla Lublina, który tanecznym krokiem przejdzie spod Ratusza na plac Litewski. Na głównej scenie placu Litewskiego odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespołu Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego, które zaprezentują utwory Stanisława Moniuszki, m.in. mazura z opery „Straszny Dwór”.

W Opolskim Centrum Kultury w Opolu Lubelskim w godz. 16:00-17:30 będzie można wysłuchać dzieł Stanisława Moniuszki w nowoczesnych aranżacjach. Projekt I like Moniuszko został przygotowany specjalnie z okazji „Roku Moniuszkowskiego”. Jest to przedsięwzięcie niezmiernie ciekawe z wielu względów: prezentuje on twórczość Stanisława Moniuszki w nowy nieoczywisty sposób, albowiem stworzone aranże, zachowując oryginalny przekaz twórczości Moniuszki jednocześnie sięgają do środków wyrazu muzyki współczesnej. Jest to również projekt wielokulturowy – twórcami i aranżerami są Genia Kwon-Kominek – z pochodzenia Koreanka, oraz Vlasta Traczyk z Rosji i Aruto Matsumoto z Japonii. Warstwie dźwiękowej towarzyszą prezentacje multimedialne autorstwa Pauli Jaszczyk – malarki i wykładowcy warszawskiej ASP. Dzięki tym cechom jest to propozycja interesująca dla melomanów, stanowiąca jednocześnie element programu edukacyjnego.

5 maja zapraszamy na wspólne świętowanie urodzin Stanisława Moniuszki. Program wydarzeń, realizowanych w szczególności na ulicach i osiedlach im. Moniuszki, ale także na głównych placach większych miast i miejscowości, obejmuje liczne atrakcje dla różnych grup wiekowych: widowiska taneczne, koncerty plenerowe, zorganizowane flash-moby: polonezy i mazury w wykonaniu zawodowych i amatorskich grup tanecznych, konkursy wiedzy, działania animacyjne dla dzieci.

W Lublinie sercem wydarzeń rocznicowych stanie się osiedle Stanisława Moniuszki na Czechowie. Zapraszamy do udziału w pilniku rodzinnym MONIUSZKOWO! W specjalnie zaaranżowanym miasteczku zainstalowane będą namioty do prowadzenia warsztatów; prezentowane będą także pokonkursowe prace plastyczne na stelażach, a na tablicach zamieszczone będą najważniejsze fakty z życia kompozytora oraz libretta do oper. Dla najmłodszych udostępniony będzie zamek dmuchany pn. „Nie tylko Straszny dwór”.

Program uwzględnia również prezentacje taneczne, wspólne śpiewanie pieśni „Prząśniczki”, quiz wiedzy o kompozytorze wraz z zadaniami, czytanie wierszy o muzyce, czytanie listów do Stanisława Moniuszki, działania plastyczne i animacje muzyczne dla dzieci, koncert „Moniuszkowskie klimaty”, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, galę wręczenia nagród uczestnikom konkursu o kompozytorze, a na zakończenie – tort urodzinowy.

Uroczystym finałem wspólnego świętowania urodzin Stanisława Moniuszki, już na placu Litewskim, będzie projekcja opery „Straszny Dwór” oraz koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu muzyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków – Oddział Lubelski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Osiedle Stanisława Moniuszki (Czechów)
12:00-16:00 Moniuszkowo!: piknik rodzinny, koncert, konkursy wiedzy, widowiska taneczne, gry terenowe, animacje dla dzieci, działania plastyczne, uroczysty tort

Plac Litewski
18:00-20:00 projekcja opery „Straszny Dwór”
20:30-22:00 koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki

W Zamościu obchody urodzin Stanisława Moniuszki rozpoczną się odtańczeniem poloneza na Rynku Wielkim przez Zamojski Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Następnie Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu odegra fragmenty z opery „Paria” i innych dzieł Stanisława Moniuszki.

19:00-20:00 Rynek Wielki w Zamościu: polonez i koncert