2 maja obchodzimy Dzień Flagi

Jest to święto ustanowione dnia 20 lutego 2004 – obchodzimy je już po raz 15. Podobne w charakterze święta osadzone są w tradycji wielu krajów: Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Meksyku, Ukrainy, Litwy. O godz. 10.30 na Placu Litewskim miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. W wydarzeniu udział wziął wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. 

Warto przypomnieć, że w Polsce Ludowej 2 maja był dniem obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tymczasem od 2004 roku w Polsce – dzień zdejmowania flagi stał się dniem jej uhonorowania.

Przepisy zmienione w 2004 roku pozwoliły na wieszanie biało-czerwonej flagi przy każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. Poza 15. rocznicą ustanowienia święta flagi w 2019 roku obchodzimy również 100. rocznicę uchwalenia przez Sejm niepodległej Polski ustawy o godle i barwach (w której po raz pierwszy pojawił się zapis o fladze).

Pamiętajmy o zawieszeniu flagi, bo w ten sposób – jak powiedział premier Mateusz Morawiecki – „pokazujemy swoje przywiązanie i szacunek do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić z rodziną i naszymi sąsiadami, budując wspólnotę Rzeczpospolitej”.