11th FilmAT Festival i Konferencja International Tourfilm Academy

XI Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych FilmAT po raz pierwszy gościł w Lublinie. Do konkursu festiwalowego przystąpiło 220 filmów z 42 krajów świata, a wśród laureatów znalazły się filmy promujące miasta z naszego regionu – Zamość i Opole Lubelskie.

Festiwal, organizowany przy współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Festiwali Filmu Turystycznego (International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT), odbywał się w minionych latach w Warszawie. W tym roku zawitał do Lublina, a partnerami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Centrum Spotkań Kultur. I nie był to przypadek, bo Region Lubelski należy do najbardziej utytułowanych na międzynarodowych festiwalach CIFFT. W minionych latach spoty filmowe „Lubelskie – chwilo trwaj” oraz „Lubelskie – na chwilę lub na dłużej” zdobyły w sumie dziewięć nagród, m.in. na festiwalach w Warszawie, Berlinie, Rydze, Karlowych Warach, włącznie z Grand Prix w Wiedniu. Warto dodać, że przedstawiciele regionu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego byli zaproszeni do prac w krajowym i międzynarodowym jury tegorocznego Festiwalu FilmAT.

10 czerwca w Centrum Spotkań Kultur odbyła się festiwalowa gala, poprzedzona kilkugodzinną Konferencją International Tourfilm Academy. Prelegentami byli m.in.: Alexander V. Kammel – kreator i dyrektor International Committee of Tourism Film Festival CIFFT w Wiedniu, który od 27 lat buduje wielką międzynarodową współpracę z najważniejszymi festiwalami filmów turystycznych na świecie (obecnie jest ich siedemnaście); David Cooper – producent, dwukrotny laureat Grand Prix CIFFT; Fuad Akhundov – gwiazda telewizji z Azerbejdżanu, poeta, dziennikarz, przewodnik, wielki znawca i miłośnik miasta Baku; Farook Singh – reprezentant National Geographic i BBC, twórca i uczestnik międzynarodowego programu „Kolory świata”, do którego ma także wejść Polska.

Podczas wieczornej gali z udziałem gości z wielu państw świata, wręczono nagrody twórcom najlepszych filmów XI Festiwalu FilmAT. Najlepszym filmem polskim, zdaniem jury narodowego, została produkcja firmy Tomorrow pt. „To jest kino”, przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Decyzją międzynarodowego jury Grand Prix Festiwalu zdobył film turecki „Turkey: Home of Turquoise”. W gronie laureatów nie zabrakło też przedstawicieli naszego regionu – Urząd Miasta Zamość uhonorowano nagrodą w kategorii najlepszy spot promujący miasto – za spot tv „Zamość twierdza otwarta”, natomiast Opole Lubelskie nagrodzono w kategorii ekologiczny styl życia – za film promocyjny „Opole Lubelskie – do dotknięcia, do zasmakowania”, będący elementem budowy nowej marki miasta i gminy.

Przewodniczącym międzynarodowego jury był Zbigniew Żmudzki z Semafor Film Studio – koproducent oscarowego filmu animowanego „Piotruś i Wilk”. Jury narodowym dowodził Jakub Sito – doświadczony filmowiec, zdobywca wielu międzynarodowych nagród, m.in. statuetki delfina na Festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards.

Gospodarzy i partnerów festiwalu reprezentowali: Anna Augustyniak – sekretarz województwa lubelskiego, Piotr Franaszek – dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Beata Biała-Wiejak – wicedyrektor Departamentu Promocji i Turystyki UMWL.

Festiwal odbył się pod patronatami: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałka Województwa Lubelskiego, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT, World Tourism Organization – UNWTO.

galeriaGALERIA