10. Środa z Ambasadorem – mistrzowie robotyki

Spice Gears Team 5883 (Ambasador Województwa Lubelskiego z 2018 r.), czyli młodzi mistrzowie robotyki z Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku byli bohaterami 10. spotkania z cyklu „Środa z Ambasadorem”.

Działają dopiero od 2015 roku, a już zaliczają się do ścisłej światowej czołówki w robotyce, biorąc regularnie udział i zwyciężając w prestiżowych międzynarodowych zawodach FIRST Robotics Competition. Znakomite wyniki i nagrody zdobyli m.in. w Kanadzie, USA, Chinach, Meksyku i Turcji. Pod względem ilości wygranych turniejów plasują się na bardzo wysokiej 23 pozycji wśród blisko 800 drużyn z całego świata.

Reprezentanci Spice Gears Team byli w środowy poranek gośćmi TVP Lublin, występując w programie „Między Wisłą i Bugiem”. O niesamowitej przygodzie i pasji jaką jest robotyka mówili na antenie: Dariusz Głuchowski i Bartosz Pisiak – kraśniccy nauczyciele i mentorzy drużyny oraz jej młodzi członkowie – Szymon Szostak i Łukasz Nawrocki. W rozmowie uczestniczył też Sebastian Trojak – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który nie krył wielkiej dumy z takiego Ambasadora naszego regionu.

Przedstawiciele Spice Gears Team 5883, ale już w znacznie poszerzonym składzie pojawili się też w południe w urzędzie marszałkowskim na cyklicznym spotkaniu „Środa z Ambasadorem”. Gospodarzem spotkania był – w imieniu marszałka województwa – Artur Domański, dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki, który zaznaczył, że młodzi programiści i konstruktorzy robotów, docenieni w tym roku tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego, zawsze mogą liczyć na wsparcie regionu. – Taką pomoc ze strony województwa mamy od początku działania drużyny, także w tym roku – potwierdził jej lider Dariusz Głuchowski, mówiąc o ostatnich przygotowaniach do Mistrzostw Świata w Dubaju, w dniach od 25 do 27 października. Będzie to jedno z największych wyzwań Spice Gears Team 5883, która wystąpi jako reprezentacja Polski, wśród blisko 180 innych krajowych reprezentacji.

Spice Gears – Team 5883 powstała w roku 2015 w Kraśniku, a inicjatorem utworzenia drużyny był Ryszard Kuśmierczyk – kraśniczanin mieszkający w kanadyjskim Windsor. I to w Kanadzie, w latach 2016 i 2017 drużyna uczestniczyła w pierwszych wielkich zawodach z cyklu FIRST Robotics Competition, zdobywając potrzebne doświadczenia i prestiżową nagrodę sędziów. Potem było bardzo wysokie drugie miejsce w Waszyngtonie, w turnieju z udziałem niemal 160 reprezentacji. W ubiegłym i obecnym roku nasi Ambasadorowie kontynuowali pasmo sukcesów, zapisując m.in. dwie wygrane w Chinach i dwa pierwsze miejsca w Turcji.

Drużynę tworzy obecnie ponad 30 osób, wśród których są programiści piszący programy do pobudzania robotów i mechanicy odpowiadający za projektowanie i konstruowanie tych inteligentnych maszyn. Inni członkowie grupy odpowiadają za jej reprezentowanie w social mediach i kontakty z partnerami i sponsorami. Są też, oczywiście, mentorzy dzięki którym drużyna mogła powstać i funkcjonuje. Nieodzowna jest też pomoc partnerów i sponsorów, zarówno samorządów wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, jak i lokalnych firm i instytucji. Na przykład kraśnickie przedsiębiorstwa z branży metalowej wspomagają drużynę w wykonaniu części, zaprojektowanych przez młodych konstruktorów. 

Aktywna działalność i światowe sukcesy Spice Gears Team wpływają na rozwój robotyki w Kraśniku. W ich macierzystym Zespole Szkół Nr 3 od trzech lat można się uczyć na kierunku mechatronika, a od tego roku funkcjonuje specjalność mechatronika z programowaniem robotów przemysłowych. Znaczna część członków drużyny to uczniowie tego kierunku, a niektórzy są już studentami Politechniki Lubelskiej.

Bohaterem kolejnej, już 11. Środy z Ambasadorem będzie Zespół Pieśni i Tańca „JAWOR’ z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (Ambasador Województwa Lubelskiego z 2003 r.). Spotkanie odbędzie się 2 października, o godz. 12 w głównym holu urzędu marszałkowskiego przy ul. A. Grottgera 4 w Lublinie. W środowy poranek (ok. godz. 8.15) przedstawiciele Ambasadora oraz Zarządu Województwa Lubelskiego będą gośćmi programu „Między Wisłą i Bugiem” w TVP Lublin, która jest medialnym partnerem naszego cyklu.

galeriaGALERIA