Zakończył sie pierwszy etap projektu CIVEEL

Wymiana doświadczeń w zakresie szkolnictwa zawodowego, współpracy z przedsiębiorstwami oraz zapoznanie się z polskim systemem edukacji zawodowej były celami krótkiego programu szkoleniowego dla pracowników szkół uczestniczących w projekcie CIVEEL finansowanym z programu ERASMUS+.

W ramach wizyty w województwie lubelskim w dniach 16-20 kwietnia, nauczyciele ze szkół z Francji i Czech odwiedzili swoich polskich partnerów z terenu Lubelszczyzny tj. Zespół Szkół Technicznych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Puławach, Zespół Szkół w Janowie Lubelskim, Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie oraz Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

W czasie 3 dniowych programów opracowanych na potrzeby nauczycieli reprezentujących różne obszary współpracy w ramach projektu goście zapoznali się z kształcenie zawodowym w sektorze chemicznym, transportowym oraz w dziedzinie usług hotelarsko-restauracyjnych. Poszczególne grupy odwiedziły różne zakłady pracy współpracujące z polskimi szkołami i były to m.in. firma Lubella w Lublinie, firma Raben w Lublinie, Hotel „Dwór Sanna” w Wiechowiskach, Grand Hotel Lublinianka w Lublinie, Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Na zakończenie pobytu odbyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie podsumowujące całość programu szkoleniowego.

Projekt „Współpraca w zakresie kształcenia zawodowego na rzecz europejskiego rynku pracy” (CIVEEL) realizowany jest przez Województwo Lubelskie w partnerstwie z Regionem Grand Est (Francja) i Krajem morawsko-śląskim (Czechy). W jego ramach doświadczenia z zakresu szkolenia zawodowego wymienia 12 placówek z 3 krajów, a głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie zatrudnienia młodych absolwentów szkół zawodowych m. in. poprzez ofertę szkoleń praktycznych w Polsce, Czechach i Francji.

galeriaGALERIA