20 kwietnia w Koroszczynie i Małaszewiczach gościli przedstawiciele firmy Yuxinou (Chongqing) Logistic Co. Ltd oraz Hewlett-Packard. Firma Yuxinou  Logistic specjalizuje się w usługach ekspresowych w transporcie kontenerowym na trasie  Chongqing – Duisburg.

Z uwagi na fakt, że Polska jest pierwszym krajem Unii Europejskiej na trasie przejazdu pociągów jadących z Chin na Zachód, w Małaszewiczach przeprowadzana jest spedycja towarów w zakresie obsługi granicznej wymiany handlowej głównie między krajami Unii Europejskiej i m.in. Chinami, Rosją, Białorusią, Kazachstanem. 

Pierwszym punktem programu było spotkanie z prezesem Polskiego Konsorcjum Gospodarczego oraz przedstawicielami firmy Rail Transportation Service Broker GmbH. Uczestnicy rozmawiali na temat możliwych inwestycji na terenie PKG i stworzeniu bazy logistycznej.

Podczas kolejnego spotkania z PKP Cargo, p. Jarosław Tarasiuk, prezes zarządu, zaprezentował firmę oraz poruszył kwestie przewozu towarów z Chin drogą kolejową. Pokreślił, że czas transportu kolejowego jest kluczowym elementem w tej gałęzi handlu, ponieważ w porównaniu z transportem morskim jest krótszy i dużo tańszy niż transport lotniczy. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że rozwój bazy przeładunkowej na wschodzie Lubelszczyzny jest konieczny i z pewnością przyczyni się do zwiększenia wymiany handlowej między Chinami a krajami zachodnimi.

Ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w spotkaniu w Małaszewiczach  udział wzięli: p. Małgorzata Błaszczyk-Osik – Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej oraz pracownicy tego departamentu: Ewelina Piątkowska, Aleksander Czechowski i p. Beata Fijołek.