Wizyta delegacji z Obwodu Kaszkadaryjskiego

Rolnictwo, współpraca gospodarcza, medyczna oraz turystyczna były głównymi tematami spotkania z delegacją z Obwodu Kaszkadyryjskiego (Uzbekistan), które odbyło się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Obwód Kaszkadaryjski położony jest w południowej części Uzbekistanu, przy granicy z Tadżykistanem i Turkmenistanem. Do głównych gałęzi przemysłu, z uwagi na bogate złoża gazu ziemnego, należy przemysł wydobywczy. Niezwykle istotną rolę pełni także rolnictwo, skupione na produkcji bawełny i pszenicy oraz sadownictwo i hodowla zwierząt.

Ojbek Szagazadow i Bokhodyr Kodirov, Wiceprzewodniczący Obwodu Kaszkadyryjskiego spotkali się z przedstawicielami Województwa Lubelskiego reprezentującymi departamenty zajmujące się rolnictwem i środowiskiem, gospodarką i współpracą zagraniczną oraz zarządzaniem Regionalnym Programem Operacyjnym i wdrażaniem Europejskiego Funduszu Regionalnego. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli tego regionu na Lubelszczyźnie. Rozmowy, prowadzone przez Arkadiusza Bratkowskiego, Członka zarządu Województwa Lubelskiego, dotyczyły charakterystyki regionów oraz potencjalnych obszarów współpracy. Do tych ostatnich może należeć rolnictwo, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii w sadownictwie a także turystyka i medycyna.

Współpraca Województwa Lubelskiego z Uzbekistanem w ostatnich latach to przede wszystkim dwie misje gospodarcze: przyjazdowa z Uzbekistanu i wyjazdowa do Uzbekistanu. Podczas tej ostatniej, która odbyła się w listopadzie 2015 r., Lubelscy przedsiębiorcy odbyli rozmowy B2B oraz wizyty studyjne w przedsiębiorstwach mieszczących się w Taszkencie oraz Samarkandzie.