Uroczysty finisaż zakończył wystawę Trójbarwnie szkliwionej ceramiki czasów dynastii Tang w Luoyang (Chiny)

Ponad 3000 osób odwiedziło jedyną w swoim rodzaju wystawę chińskiej ceramiki z czasów dynastii Tang prezentowaną w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie od polowy grudnia ubiegłego roku. 12 marca zakończył ją uroczysty finisaż z udziałem przedstawicieli Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Prowincji Henan i Województwa Lubelskiego. Przedsięwzięcie to było ewenementem w skali kraju i Europy, ponieważ ceramika z okresu dynastii Tang jest niemal nieobecna w polskich zbiorach muzealnych i nie była jeszcze przedmiotem wystaw europejskich.

Eksponaty pochodzące z VII-X w odkryto na początku XX w. głównie w okolicach Luoyang, miasta Prowincji Henan. Zastosowana technika pozwoliła uzyskać pełen elegancji efekt artystyczny,
a naturalistyczna wierność czyni z nich kronikę życia i obyczajów. W Lublinie zaprezentowanych zostało 70 ceramicznych figur i naczyń pokrytych trójbarwnym szkliwem, określanym chińska nazwą sancai, czyli trzy kolory. Wśród eksponatów znalazły się także te, które przedstawiały historię rozwoju Jedwabnego Szlaku.

Wystawa jest efektem współpracy Województwa Lubelskiego i Prowincji Henan. Współorganizowało ją Muzeum Luoyang i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. W planach są kolejne przedsięwzięcia o charakterze wystawienniczym w Chinach i w Polsce. W najbliższej perspektywie rozważana jest organizacja wystawy etnograficznej z zasobów lubelskich muzeów w Prowincji Henan.

galeriaGALERIA