14 października w Sobiborze odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze – jednego z ważniejszych przejawów oporu Żydów podczas II wojny światowej. Organizatorami uroczystości było Muzeum Państwowe na Majdanku oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W uroczystościach wzięły udział liczne delegacje zagraniczne, a także ambasadorowie: Izraela, Słowacji, Holandii, Francji, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, konsulowie honorowi Austrii i Niemiec, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele stowarzyszeń upamiętniających ofiary Holocaustu oraz wszyscy pragnący oddać hołd zamordowanym. W trakcie obchodów odznaczono pośmiertnie jednego z przywódców ruchu oporu Leona Felhendler’a  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał osobiście jego siostrzeniec, profesor Nicholas Kittri wraz z rodziną.

W imieniu Marszałka delegacja z Urzędu Marszałkowskiego złożyła wieniec i zapaliła znicze pod mauzoleum z prochami pomordowanych. Uczestnicy uroczystości mieli również okazję zwiedzić wystawę ”Wydobyte z popiołów” prezentującej muzealia znalezione podczas prac archeologicznych na terenie byłego obozu.

Na uroczystości w Sobiborze przyjechała również delegacja z Holandii, w tym reprezentanci Prowincji Gelderland – regionu partnerskiego Województwa Lubelskiego, którzy przed uroczystościami spotkali się z przedstawicielami Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej UMWL. W tym samym dniu delegacja z Holandii wzięła również udział w uroczystym otwarciu wystawy prac Max’a van Dam’a (Żyda holenderskiego zamordowanego w obozie zagłady w Sobiborze) w Muzeum- Zespole Synagogalnym we Włodawie.