II Wschodni Kongres Gospodarczy

Marszałek Województwa Lubelskiego, Sławomir Sosnowski wziął udział w III Wschodnim Kongresie Gospodarczym, który odbył się w dniach 22-23 września w Białymstoku. Jest to cykliczne wydarzenie z udziałem przedstawicieli świata biznesu, nauki, administracji państwowej i samorządowej.

W trakcie Kongresu odbyły się sesje ogólne poświęcone gospodarce, przedsiębiorczości, społeczeństwu i rozwojowi. Dyskutowano także o innowacyjności i rozwoju młodych przedsiębiorstw, o wyzwaniach infrastrukturalnych. makroregionalnej energetyce, jak również warunkach eksportu i ekspansji zagranicznej firm. Marszałek Sławomir Sosnowski został zaproszony do udziału w debacie „Unijne fundusze w Polsce Wschodniej. Jak równamy do „starej” Europy: co zawdzięczamy sobie, a co Brukseli”. Podczas debaty marszałek podkreślił, iż wykorzystywanie środków unijnych przez polskie samorządy było najbardziej skuteczne w całej UE, a Polska jest krajem z jednym z najmniejszych odsetek zwrotów. Obecny na panelu prof. Witold Orłowski stwierdził, że środki unijne służą odblokowaniu rozwoju, usunięcia barier, ale dzieje się to dzięki ich umiejętnemu wykorzystaniu przez obywateli. Jak zaznaczył marszałek Sosnowski, na przestrzeni lat Polska pokazała, że potrafi kreować politykę spójności.

Podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego uhonorowano najlepsze inwestycje komunalne Polski Wschodniej, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej. Laureatami konkursu z terenu województwa lubelskiego zostali zespół krytych pływalni Aqua Lublin oraz międzygminny system wodno-ściekowy w aglomeracji Puławy. Natomiast w kategorii Top Pracodawca Polski Wschodniej nagrody odebrały dwie lubelskie firmy: Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA. oraz Pol-Inowex Sp. z o.o. S.K.A.