Ambasador Uzbekistanu z wizytą u Marszałka

Współpraca przedsiębiorców, inwestycje i turystyka to tematy, które zdominowały rozmowę Marszałka Województwa Lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego z Ambasadorem Republiki Uzbekistanu w RP, Bakhromem Babayevem.

Celem spotkania, które odbyło się 27 marca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, było przede wszystkim nakreślenie możliwości i perspektyw współpracy pomiędzy Lubelszczyzną a Uzbekistanem.  Ambasador przyznał, że jesteśmy postrzegani jako region wszechstronnie rozwinięty, zaawansowany pod względem produkcji rolnej i przemysłowej – także w branżach, na wyroby których występuje w jego kraju znaczne zapotrzebowanie. W tym kontekście wskazał przede wszystkim na maszyny rolnicze oraz wszelkiego rodzaju materiały budowlane: od cegieł i pokryć dachowych, poprzez stolarkę okienną, po technikę sanitarną. Podkreślił również fakt udanej współpracy uzbeckich i polskich przedsiębiorców z sektora tekstylnego, będącego jedną ze strategicznych i dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki narodowej Uzbekistanu, zachęcając tym samym lubelskie firmy do większej aktywności w tym zakresie.

W trakcie rozmowy dużo uwagi poświęcono kwestii inwestycji polskich przedsiębiorców w Uzbekistanie. Ambasador Babayev mówił o stworzonym przez rząd systemie zachęt i ulg dla zagranicznych inwestorów – należą do nich: zwolnienia podatkowe, funkcjonowanie wolnych stref ekonomicznych, możliwość nabycia nieruchomości przemysłowych po korzystnych cenach.

Marszałek Sosnowski potwierdził gotowość Województwa Lubelskiego do rozwijania relacji z Uzbekistanem, szczególnie w obszarze biznesu, w związku z czym wskazał na potrzebę organizacji polsko-uzbeckich wizyt dwustronnych w odpowiednich branżach. Uznano, że znaczny potencjał cechuje również współpracę w obszarze turystyki, o czym świadczy rosnąca liczba Polaków odwiedzających Uzbekistan. W związku z tym zaproszono stronę uzbecką do udziału w organizowanych IX Lubelskich Targach Turystycznych (18-20 maja 2018 r.).

Uzbekistan to drugi po Kazachstanie partner handlowy Polski w Azji Centralnej. Gospodarka kraju ma profil agrarno-przemysłowy, istotną rolę odgrywają produkcja owoców i warzyw oraz produkcja i przetwórstwo bawełny. W ostatnich latach kraj dynamicznie się rozwija, średni roczny wzrost PKB w okresie 2014-2017 wyniósł 7,87%. W rankingu Doing Business 2018  Uzbekistan zajął 74 miejsce (dla porównania: w 2015 roku był na pozycji 141), zaliczono go też do grona  10 gospodarek świata (obok m.in. Nigerii, Tajlandii, Malawi), które w latach 2016/2017 dokonały najbardziej znaczącej poprawy sytuacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.