Znamy kandydatów do tytułu „Rolnik Lubelszczyzny 2018”

Zakończył się pierwszy etap konkursu „Rolnik Lubelszczyzny 2018”, współorganizowanego przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Do kolejnej rundy zakwalifikowało się 25 gospodarzy. Już za chwilę, na początku września, jurorzy zaczną wizytacje zgłoszonych gospodarstw i dokonają ich oceny na miejscu. Najlepszych z najlepszych poznamy 6 października br. podczas uroczystego otwarcia targów BEST BERRIES w Lublinie.

Zgodnie z regulaminem, co roku w konkursowe szranki mogą stanąć rolnicy, którzy w Lubelskiem mieszkają i prowadzą działalność. Każdy z nich musi wykazać się wyróżniającymi wskaźnikami produkcji, wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań i umiejętnością korzystania z funduszy unijnych. Ocenie podlegają ponadto osiągnięcia podczas branżowych wystaw i konkursów, działania na rzecz ochrony środowiska oraz dbałość o estetykę zagrody, co sprawdza komisja konkursowa, wizytując zakwalifikowanych gospodarzy. W konkursie nie mogą brać udziału laureaci z poprzednich dwóch jego edycji.

Termin zgłaszania kandydatów do tegorocznej edycji konkursu upłynął 20 lipca. Tydzień później zakończyła się weryfikacja formalna wniosków. Konkursowe kryteria spełniło dziesięciu rolników specjalizujących się w produkcji zwierzęcej, ośmiu w roślinnej, pięciu w ogrodnictwie, a także dwóch ekoproducentów. Pierwszą kategorię zdominowali hodowcy bydła mlecznego (jest ich ośmiu), a drugą, roślinną – producenci zbóż i rzepaku, choć spotkamy tu również plantatorów buraka czy szparagów i borówki amerykańskiej. Jeden z kandydatów jest np. właścicielem gospodarstwa nasiennego, zajmującego się reprodukcją zbóż i sadzeniaków ziemniaka. Kategorię ogrodniczą reprezentują głównie sadownicy zajmujący się produkcją jabłek i porzeczek, jest też producent warzywno-owocowy, dostarczający na rynek truskawki, rabarbar, jak i groch oraz warzywa kapustne. Warzywa znajdują się też w ofercie obydwu zakwalifikowanych ekoproducentów. Jeden z nich dodatkowo specjalizuje się w produkcji ekologicznych owoców miękkich.

Kandydaci, którzy przeszli weryfikację formalną, reprezentują 22 gminy z 12 powiatów regionu.

Wszystkie gospodarstwa będą teraz przedmiotem wnikliwej oceny komisji konkursowej, złożonej z przedstawicieli organizatorów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (Departamentu Rolnictwa i Środowiska), Targów Lublin oraz Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego, a dodatkowo – ekspertów z każdej ocenianej branży rolniczej.  

Wizytację zakwalifikowanych gospodarstw chcemy zacząć z początkiem września. W tym celu już teraz kontaktujemy się z poszczególnymi kandydatami i ustalamy terminy wyjazdów – informuje Antoni Skrabucha, kierownik w Departamencie Rolnictwa i Środowiska UMWL, przewodniczący kapituły konkursowej. – Przyznam, że z niecierpliwością czekam na osobiste spotkania z gospodarzami, które powiedzą nam o nich o wiele więcej niż wypełniony formularz. Wizyty, jak i zresztą cały konkurs, pozwolą nam bardziej poznać faktyczny przekrój lubelskiego rolnictwa. Po lekturze zgłoszeń wiem, że nie będzie to jednorodny obraz tak zwanego przeciętnego gospodarstwa. Do naszego konkursu zgłosiło się bowiem wielu różnych kandydatów, tak małych rolników, jak i dużych producentów rolnych. Przykładowo, najmniejsze gospodarstwo zgłoszone w kategorii roślinnej prowadzi działalność na dwudziestu pięciu, a największe – na trzystu sześćdziesięciu hektarach. Obok długoletnich, doświadczonych rolników, mamy młodych, pełnych pomysłów gospodarzy, którzy z zapałem rozwijają swoje gospodarstwa. Mozaika ubiegających się o tytuł „Rolnika Lubelszczyzny” jest naprawdę duża. I na to właśnie liczyliśmy – zapewnia Skrabucha.

Jak przystało na wzorowych gospodarzy, nasi kandydaci mogą pochwalić się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Część z nich wykorzystuje systemy monitorujące i naprowadzające, tj. satelitarne serwisy informacyjne dla rolników, inni stosują nowatorskie sposoby nawadniania sadów czy też posiadają własne bazy magazynowe, chłodnie i suszarnie opalane biomasą. Mamy kandydatów, którzy oprócz produkcji zajmują się też przetwórstwem,  stawiają na ekologię, montując panele solarne czy fotowoltaiczne, jak również posiadających swoje własne strony internetowe. Którzy z nich zasłużą na prestiżowy tytuł „Rolnika Lubelszczyzny 2018”? Dowiemy się już wkrótce!

galeriaGALERIA