XXXIII Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie

To był weekend pod znakiem rolnictwa. W dniach 5-7 lipca w Sitnie odbywała się 33 już Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którą – jak zwykle – zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Była to też doskonała okazja do uhonorowania najlepszych lubelskich hodowców. Puchary Marszałka Województwa Lubelskiego wręczała im Ewa Szałachwiej, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL.

Jak podają organizatorzy, w sitnieńskiej wystawie wzięło udział około 400 firm i wystawców oraz ok. 40 tys. widzów! Warto dodać, że przyjechali tu rolnicy nie tylko z naszego województwa, ale także z Mazowsza, Podkarpacia i… zagranicy. Była tu m.in. prawie 50-osobowa delegacja z Republiki Czeskiej (z miejscowości partnerskich współpracujących z gminą Sitno), a także z Ukraińskiej Izby Rolniczej. Nic dziwnego, bo przecież to największa z wystaw w Polsce południowo-wschodniej. Dzięki niej Sitno – mała wioska pod Zamościem po raz kolejny stała się stolicą polskiego rolnictwa.

Głównym punktem programu były wystawy i pokazy zwierząt. Były to nie tylko owce, ale i kozy, konie, drób czy króliki. Ba! Pokazywano także alpaki, a nawet… kanarki i ptaki egzotyczne.  

W konkursach oceniono:

  • 120 królików w 20 rasach,
  • prawie 700 gołębi,
  • 350 sztuk drobiu ozdobnego,
  • 150 kanarków i innych ptaków egzotycznych w 6 kategoriach,
  • 100 sztuk drobiu ogólnoużytkowego (kury, kaczki i gęsi) w 18 stawkach,
  • 170 zwierząt hodowlanych (bydło mleczne, bydło mięsne, owce, kozy konie, króliki).

Ostatniego dnia wystawy (w niedzielę) odbył się cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności konkurs oprowadzania cieliczek przez młodych hodowców oraz prezentacja nagrodzonych zwierząt i uhonorowanie ich właścicieli. Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

galeriaGALERIA