W olimpijskiej formie

Gdzie najlepiej wykazać się swoją wiedzą? Oczywiście podczas turniejów. Jednym z nich jest Olimpiada Młodych Producentów Rolnych, której finał wojewódzki co roku odbywa się w Lublinie. Tegoroczne eliminacje (8 marca) wyłoniły pięciu lubelskich omnibusów, dla których nagrody rzeczowe ufundował marszałek Sławomir Sosnowski.

Wzorem lat ubiegłych, eliminacje odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Zmagania prowadzone były w dwóch etapach. Do pierwszego, testu, przystąpiło kilkudziesięciu uczniów wytypowanych w kwalifikacjach szkolnych (środowiskowych) oraz studentów i młodych rolników. Do etapu ustnego zakwalifikowała się dziesiątka najlepszych. Jury wysoko postawiło poprzeczkę przed olimpijczykami, którzy musieli wykazać się wiedzą nie tylko typowo rolniczą, jak produkcja roślinna i zwierzęca czy mechanizacja rolnictwa, ale także tą dotyczącą ekonomiki i zarządzania oraz odnawialnych źródeł energii. Uczestników obowiązywała przy tym znajomość aktualnych treści czasopism rolniczych.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został Łukasz Czech, który w olimpiadzie startuje nie pierwszy raz. Przez gęste sito eliminacji przeszli i nominacje regionalne zdobyli również:

II miejsce: Jarosław Bandosz,

III miejsce: Piotr Bednarczyk,

IV miejsce: Damian Budzyński,

V miejsce: Gabriel Wołowik.

Olimpijczykom nagrody wręczyła m.in. Katarzyna Kremeś z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL, reprezentująca marszałka województwa. Do piątki finalistów, którzy będą reprezentować region w etapie ogólnopolskim, trafiły zestawy kluczy i narzędzi.

– Jestem pod dużym wrażeniem poziomu wiedzy, jaki reprezentują nasi laureaci – mówi Katarzyna Kremeś. – To naprawdę powód do zadowolenia, gdyż nasz rolniczy region potrzebuje specjalistów z dziedziny agronomii. Cieszę się, że wśród uczestników widzimy zarówno nowe twarze, jak i te znane z poprzednich edycji olimpiady. Jak widać, takie współzawodnictwo wciąga i jest bardzo atrakcyjną formą szlifowania umiejętności. Urząd Marszałkowski od kilku już lat chętnie wspiera tę inicjatywę.

Organizowana przez Związek Młodzieży Wiejskiej Olimpiada Młodych Producentów Rolnych cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, żywo związanych z problematyką rolniczą. W kilku ostatnich edycjach uczestniczyło kilkanaście tysięcy młodych producentów rolnych. Swoje osiągnięcia w krajowym etapie ma także nasze województwo. Do największych należy zdobycie pierwszego miejsca przez Piotra Bednarczyka, podczas finału krajowego w 2011 oraz drugiego rok później przez Stanisława Ziółkę. O tym, jak nasi przedstawiciele poradzą sobie w tegorocznym finale krajowym, dowiemy się już 17 marca w Kielcach. Trzymamy kciuki!

Sprawdź, czy możesz zostać prawdziwym rolnikiem!
Quiz z pytaniami zaczerpniętymi z lubelskiego finału OMPR przygotował „Dziennik Wschodni”

 

galeriaGALERIA