U „sąsiadów” w Drohiczynie

Dwudniowym świętem zorganizowanym w weekend 29-30 lipca w Drohiczynie zakończyła się druga edycja wspólnej inicjatywy województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego zatytułowanej „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”. Program festiwalu połączonego z Dniami Drohiczyna nie tylko obfitował w doznania natury kulinarnej, ale i dostarczał wielu innych, w tym konkursowych wrażeń. Obok kiermaszu, wspólnego gotowania i degustacji regionalnych rarytasów, odbyły się tam rywalizacje o tytuł najlepszej potrawy i najatrakcyjniejszego stoiska festynu, a także trzecie i ostatnie głosowanie na ulubione logo tego przedsięwzięcia.

Co można było spotkać na drohiczyńskich stołach? Całe bogactwo smaków wschodniej Polski, w tym m.in.: sery korycińskie, sękacze, miody z Puszczy Białowieskiej, zioła, herbatki i ciasta tradycyjne. Nie zabrakło też pokazów kulinarnych z wykorzystaniem produktów regionalnych, zarówno na scenie, jak i na stoiskach informacyjno-promocyjnych poszczególnych województw. Strogonow z jagnięciny rasy wrzosówka w wykonaniu Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego czy zupa cebulowa, którą przygotowało Stowarzyszenie Tymiankowy Smak Fajsławic z województwa lubelskiego, to tylko niektóre ze smakowitych dań serwowanych – bezpłatnie! – w Drohiczynie. Inną atrakcję dla smakoszy przygotował tu BroWareg – mały browar rzemieślniczy. Był to pokaz warzenia tradycyjnego piwa, filtrowanego przez gałązki jałowca oraz słomę, z wykorzystaniem starej, drewnianej kopańki.

Lubelskie atrakcje w Drohiczynie przygotowali m.in.: Stowarzyszenie Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego, Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, a także indywidualni producenci i przetwórcy owoców, miodów i ziół. Mieliśmy tu też wspaniałą reprezentację artystów-rękodzielników oraz artystów scenicznych – festiwal uświetniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy, która jest laureatem tytułu „Ambasadora Województwa Lubelskiego”.

W trakcie festiwalu rozstrzygnięto dwa konkursy – na najlepszą potrawę oraz najatrakcyjniejsze stoisko festynu.

Najlepsze potrawy:
I miejsce – pasztet galicyjski (KGW Nowa Wieś Zofia Gaucha)
II miejsce – cydr (Frux Solis – woj. lubelskie)
III miejsce – lody tradycyjne („U Matczaka” s.c.)

Najatrakcyjniejsze stoisko:
I miejsce – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice (woj. lubelskie)
II miejsce – Pasieka z Puszczy Białowieskiej i okolic Włodzimierza Owłasiuka
III miejsce – Winnica MAZURAK

Nagrody rzeczowe zwycięzcom wręczyli: Stefan Krajewski – członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Łukasz Gołąb – zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Zofia Kasperek – główny specjalista w Departamencie Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Podczas festiwalu na stoisku informacyjno-promocyjnym województwa podlaskiego odbywało się też głosowanie na logo promujące festiwal „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”. Niebawem poznamy wyniki głosowania z wszystkich trzech województw.

galeriaGALERIA