Święto Produktu Lokalnego w Opolu Lubelskim

Za nami kolejne smakowite wydarzenie. W niedzielę 30 czerwca w Opolu Lubelskim odbyła się VII już edycja Święta Produktu Lokalnego. Tam również nie mogło nas zabraknąć! Tym bardziej, że to największa impreza organizowana – przy wsparciu finansowym marszałka województwa – przez Lokalną Grupę Działania „Owocowy Szlak”, która promuje kulturę ludową, w tym dziedzictwo kulinarne całego obszaru LGD. Urząd Marszałkowski reprezentował tu członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Sebastian Trojak, a także dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ewa Szałachwiej.

Warto wiedzieć, że „Owocowy Szlak” prowadzi przez siedem lubelskich gmin. Są to: Opole Lubelskie, Poniatowa, Chodel, Józefów nad Wisłą, Karczmiska, Wilków i Łaziska. Na obszarze tym mieszka ok. 60 tys. ludzi, z których wielu kultywuje smakowite tradycje swoich przodków. Bo jak sama nazwa wskazuje, teren LGD to KRAINA OWOCAMI SŁYNĄCA. Tu się je produkuje i przetwarza w kuszące wyglądem i smakiem specjały. Część z nich promuje już województwo lubelskie na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych (LPT). Ale zawsze może być ich więcej!

I temu właśnie – wyborowi kandydatur do wpisu na LPT – służył organizowany w Opolu Lubelskim konkurs na najlepszy produkt, danie i nalewkę. Wybierała je specjalna komisja, w skład której wszedł m.in. reprezentant Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL, Rafał Serej.

Najlepszymi w konkursie okazały się:

W KATEGORII „DANIE”
  1. miejsce – zupa krem ze szparagów (Wiesława Sońta)
  2. miejsce – karkówka po wałowicku z surówką i ziemniakami (Stowarzyszenie na rzecz Wsi Wałowice „Wałowianki”)
  3. miejsce – zupa fasolowa z pęczakiem (KGW „Elżbiecianki”)
W KATEGORII „PRODUKT POCHODZENIA ROŚLINNEGO”:
  1. miejsce – kiszone szparagi z Janiszowa (tradycyjne) BIO (BIOGRIM Grzegorz Maryniowski)
  2. miejsce – Suszone jabłka BIO (Vita Natura Eco Susz Jolanta Chlebek)
  3. miejsce – marmolada porzeczkowa (Stowarzyszenie Kobiet „Nowoczesna Gospodyni” w Świdnie)
W KATEGORII „PRODUKT POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO”:
  1. miejsce – miód lipowy ze spadzią (Ireneusz Kwaśniak Pasieka „Malinowa Kraina”)
  2. miejsce – sery kozie (Jolanta Śliwa „Kozi Ogród”)
  3. miejsce – pasztet z kaczki i wieprzowiny z żurawiną (Stowarzyszenie Kobiet „Zawsze Razem”)

Do tego doszła długa lista wyróżnień we wszystkich kategoriach i nagrody dla najlepszych nalewek. Wspomnijmy tylko, że tytuł najlepszej NALEWKI SŁODKIEJ wywalczyła sobie pigwówka przygotowana przez Grażynę Sędzikowską, a najlepszej NALEWKI WYTRAWNEJ – dereniówka serwowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Skoków.

Który z tych specjałów trafi jako pierwszy na naszą Listę? Czekamy na zgłoszenia!

Konkurs to niejedyna kulinarna atrakcja, jaką w niedzielnym menu zaplanowali organizatorzy. W opolskim Parku Miejskim odbył się też wyjątkowy pokaz kulinarny „Od tradycji do nowoczesności” w wykonaniu szefów kuchni lokalnych restauracji. Kuchmistrzowie gotowali na żywo i częstowali publiczność m.in. wędzonym karpiem z soczewicą. Nie bez kozery postawiono tu na ryby, bo przecież LGD „Owocowy Szlak” ma także bogate tradycje rybackie i aktywnie korzysta z funduszy programu operacyjnego RYBY (czyli ściślej mówiąc „Rybactwo i Morze”). To jedyna grupa w naszym regionie prowadząca taką działalność!

Niedzielnym degustacjom towarzyszyły koncerty i występy, m.in. w ramach rywalizacji na najlepszą przyśpiewkę ludową. Na scenie mieliśmy też sposobność oglądać wyjątkowy pokaz tańca w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Powiśloki, któremu akompaniowała kapela ludowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z niedzielnego wydarzenia, którą udostępniła nam LGD „Owocowy Szlak”. Dziękujemy!   

galeriaGALERIA