Światowy Dzień Mokradeł 2019

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Mokradeł, który przypada 2 lutego, Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zaprasza do współorganizacji obchodów tego święta. W 2019 r. tematem przewodnim jest ochrona mokradeł w kontekście walki ze zmianami klimatu.

Dlaczego mokradła są tak ważne? Ponieważ:

  • pochłaniają dwutlenek węgla,
  • ograniczają powodzie,
  • łagodzą skutki suszy,
  • ograniczają wezbrania sztormowe,
  • chronią wybrzeża.

Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować. Dobrą okazją do zainicjowania takich działań jest właśnie Dzień Mokradeł.

Zachęcamy Państwa do przygotowania z tej okazji spotkań w postaci wykładów, warsztatów, pokazów filmów i innych wydarzeń związanych z tegoroczną tematyką święta, a także do zamieszczania informacji o organizowanym wydarzeniu w międzynarodowej bazie obchodów Światowego Dnia Mokradeł oraz do przesłania informacji do Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej.

Szczegółowe informacje na temat mokradeł i ich ochrony, a także materiały promocyjne do wykorzystania znajdują się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: gdos.gov.pl.

galeriaGALERIA