Rośnie populacja zajęcy

360 sztuk szaraków trafiło do 9 wolier adaptacyjnych w naszym regionie w ramach tegorocznej edycji „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim”. To trwający od 2010 r., merytorycznie przygotowany przez prof. Romana Dziedzica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, projekt Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie mający na celu powstrzymanie spadającego pogłowia zajęcy.

Co roku zwierzaki trafiają na okres zimy do wolier zarządzanych przez leśników i myśliwych – partnerów „Programu”. W wolierach, po uprzednim zaszczepieniu, zwierzęta są regularnie dokarmiane oraz nadzorowane przez lekarza weterynarii. Wsiedlanie do środowiska naturalnego następuje zwykle pod koniec stycznia następnego roku.

Od początku realizacji „Programu” wypuszczono prawie 2000 zajęcy. W miejscach objętych projektem zaobserwowano wzrost zagęszczenia z 3,3 sztuk na 100 ha w 2011 r. do 14,0 sztuk na 100 ha w grudniu 2015 r. Na tych obszarach obowiązuje także zakaz polowań na szaraki, a myśliwi zajmują się redukcją liczby drapieżników.

„Program” finansują po połowie Urząd Marszałkowski w Lublinie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – w bieżącym roku to kwota prawie 140 tys. zł przeznaczona na zakup zwierząt, materiałów do budowy wolier oraz paszy i środków weterynaryjnych. Realizacją „Programu” zajmuje się Departament Rolnictwa i Środowiska.

galeriaGALERIA