Piknik z ekologią w roli głównej

To już tradycja, że u progu lata Urząd Marszałkowski włącza się w organizację Ekopikniku Rodzinnego w Lublinie. Tegoroczny odbył się w minioną niedzielę, 4 czerwca, jak zwykle w ośrodku „Słoneczny Wrotków” nad Zalewem Zemborzyckim. Na małych i dużych pasjonatów przyrody czekało tu wiele atrakcji.

Ta ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina i okolic inicjatywa, służy upowszechnianiu wiedzy o ochronie środowiska i promocji zachowań ekologicznych. Organizowana w piknikowej formie, co roku przyciąga nad zalew tłumy zwiedzających, głównie rodzin z dziećmi.

Na amatorów tak ekologicznego trybu życia, jak i letniego relaksu na plaży czekało, jak zwykle, bogactwo wrażeń. W programie znalazły się m.in. prezentacje zwierząt terrarystycznych i bezdomnych, wystawa roślin z kolekcji Ogrodu Botanicznego oraz występy zespołów dziecięcych – w formie spektakli teatralnych i koncertów muzycznych. Nad zalewem można było wziąć udział w licznych konkursach ekologicznych i akcji „Sadzonki za oponki”, oddać zużyte baterie w zamian za słodycze, obejrzeć zielone kino plenerowe czy zagrać w grę miejską. Odbyły się tu również pokazy – sprzętu do odbioru odpadów komunalnych, aut z napędem hybrydowym czy sprzętu Straży Miejskiej i Policji. Chętni mogli przekonać się, jak wykorzystać rośliny jadalne i miododajne oraz wziąć udział w warsztatach naukowych, tworzenia kosmetyków naturalnych, jak też plastycznych, np. wyrobu ekologicznych zabawek, zwierzątek ze spinaczy i patyczków po lodach.

Specjalną ofertę przygotował Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie (DRiŚ). W charakterystycznym czerwonym namiocie zainteresowani mogli nabyć materiały informacyjne poświęcone ochronie środowiska i lubelskiej turystyce, a milusińscy – stanąć w konkursowe szranki. Specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy dwa rodzaje rozgrywek. W tej plastycznej młodzi artyści wykazywali się talentem i wyobraźnią, malując dowolny motyw z zakresu ekologii. Jak się okazało, najczęściej wybieranym tematem była segregacja odpadów. Każdy mógł też spróbować swoich sił w quizie wiedzy ekologicznej nt. właściwego postępowania z odpadami. Na wszystkich bez wyjątku śmiałków czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez marszałka województwa. Obecność Urzędu Marszałkowskiego dało się zauważyć nie tylko w czerwonym namiocie, ale i na scenie, gdzie kilka słów od marszałka przekazywał przybyłym gościom Dariusz Wojdat, kierownik Oddziału – Centrum Zarządzania Gospodarką Odpadami w DRiŚ.

Dziękujemy, że byliście tam z nami i zapraszamy za rok o tej samej porze!

galeriaGALERIA