Pierwsze spotkanie „smogowe”

Mimo, że w lecie smog nie daje się nam we znaki i większość mieszkańców przypomni go sobie dopiero w okresie grzewczym, to o problemie cały czas pamiętają lubelscy samorządowcy. W pełni lata, 22 sierpnia br. w Lublinie, odbyło się pierwsze posiedzenie powołanego przez Zarząd Województwa Lubelskiego zespołu do spraw uchwały antysmogowej.

Przypomnijmy, że to już kolejne działanie samorządu wojewódzkiego, którego celem jest ochrona lubelskiego powietrza. O wcześniejszych pisaliśmy m.in. tutaj. Zespół został powołany 9 lipca uchwałą Nr CCLXXXV/5650/2018. W jego skład weszli przedstawiciele samorządu terytorialnego różnych szczebli, instytucji ochrony środowiska oraz organizacji społecznych, a także osoby reprezentujące środowiska naukowe. W sumie siedemnaście osób.

Zadaniem zespołu będzie koordynacja działań związanych z wprowadzeniem uchwały antysmogowej dla województwa lubelskiego, a przede wszystkim opracowanie projektu najwłaściwszych pod względem poprawy jakości powietrza i skutecznych zapisów tej uchwały. Ostateczny kształt dokumentu – po etapie konsultacji i opiniowania – będzie przedmiotem dyskusji i głosowania Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Sierpniowe posiedzenie, zainicjowane przez wicemarszałka województwa Grzegorza Kapustę, było okazją do wzajemnego poznania się członków zespołu, zaznajomienia się z jego regulaminem pracy oraz do wyboru władz tego gremium. W wyniku głosowania przewodniczącą zespołu została Bożena Lisowska, a jej zastępcą – Adam Rychliczek. Oboje są radnymi Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Zespół będzie obradował kilkukrotnie. Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na drugą połowę września.

galeriaGALERIA