Jagodowe Trendy 2018

Jak na jagody, to tylko w Lubelskie! O tym, że połowa wszystkich polskich owoców z krzewów i plantacji jagodowych pochodzi z naszego regionu, przypominają właśnie organizatorzy i uczestnicy czternastej już edycji Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej „Jagodowe Trendy” w Kraśniku. Patronat honorowy nad dwudniowym sympozjum (7-8 lutego), objął Marszałek Województwa Lubelskiego, którego pierwszego dnia reprezentował wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

Czynnikiem różniącym ten projekt od wielu innych jest jego organizacja przez sadowników (zrzeszonych w Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej) dla sadowników. Pomagają im w tym naukowcy z  Katedry Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Starosta Kraśnicki (jako współorganizatorzy), a także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, który rokrocznie wspiera organizatorów finansowo.

Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. To właśnie na terenie powiatu kraśnickiego w 1974 roku założone zostały pierwsze plantacje malin na rusztowaniach, co – jak podkreślają organizatorzy – przyczyniło się do dynamicznego rozwoju produkcji malin w województwie. Ale nie tylko malin! Lubelskie słynie dziś jako największy w Polsce dostawca wszystkich owoców z krzewów i plantacji jagodowych. Nasi rolnicy dostarczają na rynek ponad 270 tysięcy ton tych owoców rocznie, co stanowi prawie połowę całych zbiorów krajowych (w 2016 roku było to dokładnie 47,2%). Dla porównania podajmy, że drugi wynik w kraju osiąga województwo mazowieckie, którego udział w zbiorach krajowych szacuje się na ok. 15%. Eksperci z Urzędu Statystycznego w Lublinie wyliczyli, że Lubelskie jest obecnie największym w Polsce producentem malin (82,8% krajowej produkcji), porzeczek (50,9%) oraz truskawek (28,2%).  

Nic dziwnego, że zainteresowanie konferencją w owocowym zagłębiu Polski co roku jest spore i że „Jagodowe Trendy” stały się już jednym z ważniejszych wydarzeń sadowniczych w kraju. Licznym seminariom, w tym również prowadzonym przez zagranicznych prelegentów, towarzyszą jak zwykle wystawy i pokazy sprzętu, nawozów i środków ochrony roślin związanych z branżą owocową oraz gotowych produktów z owoców.

galeriaGALERIA