Ekopiknik nad zalewem w Lublinie

To już tradycja, że u progu lata Urząd Marszałkowski włącza się w organizację Ekopikniku Rodzinnego w Lublinie. Tegoroczny odbył się w minioną niedzielę, 17 czerwca, jak zwykle w ośrodku „Słoneczny Wrotków” nad Zalewem Zemborzyckim. Na małych i dużych pasjonatów przyrody czekało tu wiele atrakcji.

Ta ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina i okolic inicjatywa, służy upowszechnianiu wiedzy o ochronie środowiska i promocji zachowań ekologicznych. Organizowana w piknikowej formie, co roku przyciąga nad zalew tłumy zwiedzających, głównie rodzin z dziećmi.

Na amatorów tak ekologicznego trybu życia, jak i letniego relaksu na plaży czekało, jak zwykle, bogactwo wrażeń. W programie znalazły się m.in. prezentacje bezdomnych zwierząt, wystawa roślin z kolekcji Ogrodu Botanicznego oraz występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Nad zalewem można było wziąć udział w licznych konkursach ekologicznych, oddać zużyte baterie w zamian za słodycze i nowe baterie, obejrzeć zielone kino plenerowe czy zagrać w grę miejską. Odbyły się tu również pokazy – sprzętu do odbioru odpadów komunalnych.

Specjalną ofertę przygotował Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie (DRiŚ). W charakterystycznym czerwonym namiocie zainteresowani mogli nabyć materiały informacyjne poświęcone ochronie środowiska i lubelskiej turystyce, a milusińscy – stanąć w konkursowe szranki. Specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy:
– konkurs plastyczny dla najmłodszych (malowanie dowolnego motywu z zakresu segregacji odpadów),
– quiz wiedzy ekologicznej dla starszych dzieci,
– eko-manewry, czyli sprawdzanie znajomości segregacji odpadów w praktyce – dzieci miały tu za zadanie dopasować poszczególne rodzaje odpadów do odpowiednich pojemników.

Na wszystkich bez wyjątku śmiałków czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez marszałka województwa. Obecność Urzędu Marszałkowskiego dało się zauważyć nie tylko w czerwonym namiocie, ale i na scenie, gdzie kilka słów od włodarza regionu przekazywał przybyłym gościom Andrzej Bieńko, kierownik Oddziału – Centrum Zarządzania Gospodarką Odpadami w DRiŚ.

galeriaGALERIA