W Trójce o Green Velo i Roztoczu

Program 3 Polskiego Radia, w ramach popularnego cyklu „Trójka wraca do korzeni”, odwiedził Tomaszów Lubelski. 20 września, od rana do późnego popołudnia, radiosłuchacze mogli poznać Roztocze oraz przebiegające tamtędy rowerowe szlaki, szczególnie Wschodni Szlak Green Velo i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.

Tego dnia na antenie Trójki reporterka Monika Suszek przekazywała relacje z wycieczek po roztoczańskich szlakach i miejscach. Słuchacze mogli dowiedzieć się o najciekawszych zabytkach Tomaszowa Lubelskiego – modrzewiowym kościele z XVII w. oraz o ponad dwieście lat młodszych prawosławnej cerkwi i dawnej herbaciarni. Przewodnicy i regionaliści opowiadali również o historii miasta i okolic, w tym o bitwach jakie we wrześniu 1939 roku stoczyły pod Tomaszowem polskie wojska z niemieckimi. Największą pancerną batalię w kampanii wrześniowej przypominają coroczne plenerowe widowiska z udziałem wielu grup rekonstrukcyjnych.

Reporterka Trójki, wspólnie z Tadeuszem Grabowskim – wicedyrektorem Roztoczańskiego Parku Narodowego, zachęcała do odwiedzenia Zwierzyńca i Florianki z hodowlą koników polskich prowadzoną przez RPN. Uczestniczyła też w wyprawie Józefowskiej Kawalerii Rowerowej, a jej szef – Robert Rabiega opowiadał o atrakcyjnych miejscach na roztoczańskich szlakach, m.in. józefowskich kamieniołomach, rezerwatach na Sopocie i Tanwi ze słynnymi skalnymi wodospadami.

W radiowych relacjach nie zabrakło też opowieści o lokalnej kuchni, obyczajach i o muzyce, włącznie z prezentacjami gry na archaicznych instrumentach – pile i suce biłgorajskiej.

Tomaszów Lubelski - Green Velo

Partnerem radiowej akcji było Województwo Lubelskie. 20 września, w godz. od 11 do 15, na tomaszowskim rynku prowadziliśmy promocję walorów Roztocza i przebiegających tamtędy popularnych tras rowerowych: Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo i Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. W namiocie, ustawionym obok pomnika-ławeczki tomaszowskiego lekarza i regionalisty dr Janusza Petera, każdy zainteresowany mógł zasięgnąć informacji, a także zaopatrzyć się w mapy, atlasy, foldery.

Wrześniowa promocja Green Velo była drugą radiową w tym roku zorganizowaną w naszym regionie – wiosną, wspólnie z radiem Zet, gościliśmy na rynku w Chełmie.