Środa z Ambasadorem – siedem spotkań za nami!

W naszym cyklu przypominamy, prezentujemy i promujemy osoby, instytucje i firmy, wyróżnione prestiżowym tytułem i statuetką „Ambasadora” – za działalność budującą pozytywny wizerunek naszego regionu  w kraju i za granicą. W 20 dotychczasowych edycjach Województwo Lubelskie nagrodziło 61 „Ambasadorów”.

Spotkania z Ambasadorami, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, mają charakter otwartych konferencji prasowych, w których uczestniczą media z Lublina i regionu. Medialnym patronem i partnerem całego cyklu „Środa z Ambasadorem” jest TVP 3 Lublin.

Dotychczasowe odbyło się już siedem spotkań. Na pierwszym – 10 lipca gościliśmy w siedzibie urzędu marszałkowskiego Spółdzielnię Pszczelarską APIS z Lublina (Ambasador WL z 2005 r.). Ten największy producent miodów pitnych w kraju, działa już od ponad 90 lat. Uczestniczący w spotkaniu wicemarszałek województwa Dariusz Stefaniuk mówił, że APIS jest najlepszym potwierdzeniem krajowego prymatu naszego województwa na pszczelarskim rynku – to w Lubelskim pozyskuje się najwięcej miodu w Polsce (ok. 3,5 tys. ton rocznie).

Drugie spotkanie – wyjazdowe – odbyło się 24 lipca w Kozłówce, a jego gospodarzem i bohaterem było Muzeum Zamoyskich (Ambasador WL z 2000 r.).  To jedyne muzeum rezydencjonalne w regionie i jedno z najpopularniejszych w kraju, co – jak mówił na spotkaniu przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa – znajduje odzwierciedlenie w stale rosnącej frekwencji. W ubiegłym roku Kozłówkę odwiedziło ponad 305 tys. turystów.  

Niecodzienne było trzecie spotkanie naszego cyklu, zorganizowane 31 lipca w gościnnym Muzeum Wsi Lubelskiej. Prezentowaliśmy tam Stadninę Koni Janów Podlaski (Ambasadora WL z 2000 r.), która w tym roku w sierpniu po raz 50. Była miejscem słynnej aukcji koni arabskich Pride of Poland. Janowska stadnina to światowa marka Lubelszczyzny, z której wszyscy jesteśmy dumni – podkreślał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Jeszcze inny charakter miało spotkanie czwarte, 7 sierpnia w urzędzie marszałkowskim, którego bohaterem był puławski Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, zaangażowany w bardzo istotny dla polskiego rolnictwa program monitorowania suszy rolniczej. Jak podkreślał gospodarz spotkania – Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego – te i inne projekty badawcze Instytutu służą rozwojowi bardziej nowoczesnego i konkurencyjnego polskiego rolnictwa, są też podstawą do wdrażania dużych rządowych programów.

Tydzień później, 14 sierpnia odwiedziliśmy w Puławach Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy (Ambasadora WL z 2008 r.). – To wiodący Instytut  w kraju zajmujący się ochroną zdrowia zwierząt i higieną żywności pochodzenia zwierzęcego. Jestem dumny, że taka placówka działa na Lubelszczyźnie – mówił dziennikarzom Sebastian Trojak.

Bohaterem szóstego spotkania, zorganizowanego 21 sierpnia w urzędzie marszałkowskim, był franciszkanin, ojciec dr Filip Buczyński – założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia (Ambasador WL z 2008 r.).  To przykład, wzór bardzo odpowiedzialnej, trudnej pracy wkładanej od lat w działanie na rzecz drugiego człowieka – najmłodszego, najbardziej bezbronnego jakim jest nieuleczalnie chore dziecko – mówił gospodarz spotkania wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Siódme spotkanie, wyjazdowe, odbyliśmy 28 sierpnia w Białej Podlaskiej – w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Ambasador Województwa Lubelskiego z 2014 roku jest ewenementem wśród zadłużonych szpitali regionu i kraju. – Od lat notuje dodatki wynik finansowy, a wypracowane środki inwestuje w rozwój – chwali wicemarszałek Dariusz Stefaniuk. Warto dodać, że bialski szpital został uznany za najlepszy w kraju „Symbol Nowoczesnych Usług Medycznych” – w 15 edycji rankingu „Bezpieczny Szpital 2018”, organizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Przed nami kolejne spotkania z cyklu „Środa z Ambasadorem”. Już za tydzień, 11 września w urzędzie marszałkowskim gościć będziemy szczególne ambasadorki naszego województwa – piłkarki MKS Perła Lublin (dawny MKS Montex Lublin – Ambasador WL z 1999 r.). Nie ma bardziej utytułowanego klubu w regionie – szczypiornistki MKS aż 21 razy zdobywały Mistrzostwo Polski. Na nasze spotkanie przybędą tuż po rozpoczęciu rozgrywek w PGNiG Super Lidze, a przed październikowymi meczami w Lidze Mistrzów 19/20. Zapraszamy na to i kolejne spotkania z cyklu „Środa z Ambasadorem”.