Ślązacy wybierają Lubelskie

Spokojny wypoczynek i relaks pośród lasów i pól Roztocza, najlepiej w małym pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym – takie urlopowe plany ma wielu mieszkańców Katowic i Śląska. Ci, którzy w miniony weekend odwiedzili nasze regionalne stoisko podczas Międzynarodowych Targów Turystyki „GLOBalnie” w Katowicach (23-25 marca), pytali najczęściej o Zwierzyniec, Susiec, Krasnobród i inne roztoczańskie letniska.

Nie brakowało też zainteresowanych turystyczna ofertą wakacyjnych ośrodków na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim oraz na Powiślu. Jednak Ślązacy, w odróżnieniu np. od mieszkańców Warszawy czy Łodzi, wcale nie nastawiają się najmodniejsze i z reguły zatłoczone w sezonie miejsca, poszukując znacznie spokojniejszych lokalizacji. Zdecydowanie z daleka od miejskich i przemysłowych aglomeracji, z czystym powietrzem i przyjaznymi gospodarzami, którzy nie tylko zaoferują wygodny nocleg, ale także smaczne wyżywienie z lokalnymi potrawami.

Najwięcej osób pytało o pobyty rodzinne, często dla rodzin z małymi dziećmi, w cichych, spokojnych miejscach blisko lasu i w sąsiedztwie kąpieliska. A takich miejsc nie brakuje na naszym Roztoczu, czy Pojezierzu. Nie brakowało też zainteresowania bardziej aktywnymi formami wypoczynku – dla rowerzystów i kajakarzy, którzy mogą znaleźć w naszym regionie bogatą ofertę szlaków i wypożyczalni oraz zorganizowanych rajdów i spływów.

Aktualna oferta turystyczna regionu i, szczególnie cenione przez Ślązaków, walory przyrodnicze były tematem workshopu zorganizowanego w pierwszym dniu targów przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Uczestniczyło w nim kilkunastu śląskich touroperatorów, dziennikarzy oraz przedstawicieli stowarzyszeń emerytów i rencistów, którzy poszukują dla swoich członków atrakcyjnych ofert wypoczynkowych. Goście workshopu mogli też spróbować specjałów naszej kuchni – piroga biłgorajskiego i forszmaku lubelskiego.

Targowe stoisko Regionu Lubelskiego przyciągało tłumy zwiedzających nie tylko ciekawą ofertą i wydawnictwami, ale także codziennymi konkursami z wiedzy o regionie, w których można było wygrać zestawy materiałów promocyjnych oraz cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów. Były to m.in.: pobyty weekendowe w obiektach Roztoczańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego w Suścu oraz w ośrodkach wypoczynkowych „Astur” i „Babie Lato” w Okunince nad J. Białym, a także rodzinne bilety do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Regionalne stoisko obsługiwali pracownicy Departamentu Promocji i Turystyki UMWL oraz Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a wspierali ich partnerzy z całego regionu, reprezentujący: Miasto Zamość i Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Roztoczańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne w Suścu, Lokalne Organizacje Turystyczne „Kraina Lessowych Wąwozów” w Nałęczowie i „Polesie Lubelskie” w Okunince, Starostwo Powiatowe we Włodawie.

Wiosną 2018 roku Województwo Lubelskie będzie promowało walory i ofertę turystyczną na regionalnym stoisku podczas: Gdańskich Targów Turystycznych „Free Time Festiwal” w Gdańsku (7-8 kwietnia); Międzynarodowych Targów Turystycznych „Piknik nad Odrą” w Szczecinie (12-13 maja) oraz Targów Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów” w Chorzowie (18-20 maja). Targowa promocja finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II” Regionalnego Programu Operacyjnego WL 2014-2020.