Po lubelskiej premierze filmu „U siebie”

Przy pełnej widowni i bardzo emocjonalnym, osobistym odbiorze starszych wiekiem lublinian, odbyła się premiera filmu „U siebie”. Ten pełnometrażowy dokument, opowiadający o przerwanej karierze piosenkarskiej Michała Hochmana, związanego z Lublinem i Kazimierzem Dolnym, miał swoją ogólnopolską premierę 12 marca w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a 28 marca odbył się pierwszy pokaz w Lublinie, współorganizowany przez Województwo Lubelskie i Centrum Spotkania Kultur.

Jak podkreśla Agnieszka Arnold, reżyserka i scenarzystka filmu, wydarzenia Marca’68 są jej bliskie i bardzo chciała zrealizować dokument poruszający temat wyrzucenia Polaków z Polski przez ówczesne władze. Hochman i jego rodzina byli wśród kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy wyjeżdżali z kraju tylko dlatego, że mieli żydowskie pochodzenie. Film, przybliżający postać Michała Hochmana i jego najbliższych, dokumentuje nie tylko to tragiczne wydarzenie, ale zawiera poetyckie obrazy miast Regionu Lubelskiego, z którymi związany był bohater dokumentu, i do których wraca po latach. Siedliszcze, Piaski, Kazimierz Dolny, Lublin…, a w nich miejsca, ludzie, zdarzenia z młodości Hochmana. Już jako licealista próbował sił, śpiewając włoskie i angielskie szlagiery, by w latach 60. startować – z powodzeniem –  w ogólnopolskich konkursach piosenki, zarówno na przeglądach i festiwalach, jak i w Polskim Radiu.

Na lubelskiej premierze pojawiło się wielu przyjaciół, znajomych Hochmana z lat szkolnych i studenckich. Widownia w kinie Centrum Spotkania Kultur była pełna, bo dopisali też młodsi lublinianie, studenci, dziennikarze. Wiemy, że po premierach warszawskiej i lubelskiej, film pojedzie za granicę, m.in. do USA, Europy Zachodniej, Izraela. Jako ważny obraz dla historii Polski i Regionu Lubelskiego będzie też prezentowany na wydarzeniach współorganizowanych przez partnerów filmu – Województwo Lubelskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a sami autorzy zabiegają o emisję filmu w telewizji publicznej.

Warto zaznaczyć, że obok finansowania PISF, twórcy dokumentu otrzymali znaczne środki promocyjne Województwa Lubelskiego, dzięki czemu mogli zakończyć postprodukcję obrazu i zdążyć z jego premierą na 50. rocznicę wydarzeń Marca’68. Filmowcom pomogły też w dokumentacji i dotarciu do archiwalnych materiałów lubelskie instytucje – Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Na lubelskiej premierze 28 marca gościli reżyserka i autorka scenariusza Agnieszka Arnold oraz głowny bohater dokumentu Michał Hochman, a także: autor zdjęć Witek Orski, autor muzyki Adam Abramek, autor dźwięku Piotr Gołaszewski, producenci Sławomir Jóźwik i Maria Krauss.

galeriaGALERIA