Lubelskie na Tour Salonie

Wypoczynek pośród lasów i pól, z daleka od wielkich miejskich aglomeracji, raczej spokojny, rodzinny. A jeśli już bardziej aktywny, to zdecydowanie na rowerze lub w kajaku, najlepiej na Roztoczu, albo na Powiślu. Tak najczęściej widzą turystykę w naszym regionie mieszkańcy Poznania i Wielkopolski.

Lubelskie było jednym z kilku polskich regionów, które prezentowały się na XXVIII Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu. Ta prezentacja okazała się bardzo korzystna – w ciągu trzech targowych dni (9-11 lutego) regionalne stoisko odwiedziły tysiące zwiedzających. Na dużą frekwencję wpłynęły też towarzyszące targom turystycznym trzy inne branżowe wystawy: wędkarska RYBOMANIA, wodniacka BOATEX oraz łowiecka KNIEJE.

Zdecydowana większość gości lubelskiego stoiska kojarzyła nasz region z atrakcjami przyrodniczymi, wskazując przede wszystkim na lasy Roztocza oraz piękne krajobrazy Małopolskiego Przełomu Wisły w Kazimierzu Dolnym i jego okolicach. Poza nadwiślańskim miasteczkiem najbardziej znane są: Lublin ze Starym Miastem i wakacyjnymi plenerowymi festiwalami, Zamość z renesansowym Rynkiem Wielkim i obiektami twierdzy oraz polskie i ukraińskie Roztocze. To tam poznaniacy, ale też mieszkańcy innych miast Wielkopolski, Pomorza Zachodniego, jak również Niemcy chcieliby spędzić dłuższy weekend, najchętniej na rowerze lub w kajaku. Bardzo popularny jest, mocno promowany w ostatnich latach Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który w naszym regionie oraz w sąsiednim Podkarpackim przebiega przez piękne zalesione ścieżki Roztocza i Puszczy Solskiej.

Nasz region wzbudził duże zainteresowanie zarówno zwiedzających targi, jak i wielu branżowych mediów, m.in. magazynów: „Rower Tour”, „Rynek Turystyczny” czy „Wiadomości Turystyczne”. Nie brakowało też odwiedzin touroperatorów z Zachodniej Polski, szukających nowych kierunków i miejsc wypoczynku blisko natury, z elementami turystyki przyrodniczej i aktywnej.

Stoisko Regionu Lubelskiego przygotowali i obsługiwali pracownicy Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a wsparli ich przedstawiciele Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Pomoc okazała też Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, wystawiająca się na własnym stoisku, którego ważnym akcentem była lubelska agroturystyka.

Lubelskie stoisko, podobnie jak stoiska kilku innych regionów Polski, było też częściej odwiedzane dzięki targowej grze, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. PTTK, wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, rozstrzygnięto podczas Tour Salonu 26 Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Laureatem jednego z wyróżnień zostało Wydawnictwo Lipiec ze Zwierzyńca za album „W leśnych ostępach”.

W najbliższych tygodniach Lubelskie zaprezentuje walory i ofertę turystyczną na regionalnym stoisku podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych MTT Wrocław (23-25 lutego) i Międzynarodowych Targów Turystyki GLOBalnie w Katowicach (23-25 marca).