Lubelskie na TOUR SALONIE

Spokojnego i bezpiecznego rodzinnego wypoczynku, najlepiej na wsi w otoczeniu lasów, w których nie brakuje szlaków do pieszych i rowerowych wędrówek… Gdy jeszcze w okolicy są zabytkowe pałace, dwory, kościoły czy inne atrakcyjne zabytki i miejsca – to w zupełności wystarczy mieszkańcom Poznania, Wielkopolski czy Zachodniego Pomorza, aby ponieść trud dość długiej podróży i przyjechać na wakacje w Lubelskie.

Takie wnioski płyną ze spotkań, rozmów oraz konkursów organizowanych na stoisku Regionu Lubelskiego podczas 30. Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu. Jubileuszowej wystawie, zorganizowanej przez Międzynarodowe  Targi Poznańskie w dniach 1-3 lutego 2019 r., towarzyszyły jeszcze branżowe targi wodniackie i wędkarskie BOATEX i RYBOMANIA. I to przełożyło się na zwiększoną frekwencję na targach turystycznych oraz liczne zapytania o ofertę turystyki wodnej w naszym regionie. Gości stoiska interesowały przede wszystkim spływy kajakowe na rzekach regionu oraz stanice i mariny, w których można zatrzymać się na nieco dłużej, włącznie z noclegiem. Te informacje mogli znaleźć w nowej, wydanej na najbliższy sezon mapie „Region Lubelski. Turystyka wodna”,  zawierającej wszystkie popularne miejsca wypoczynku i rekreacji nad wodą, ale też bardziej szczegółowe opisy i kontakty do ośrodków żeglarskich i szkół nurkowych.

Najwięcej zapytań dotyczących wakacyjnych pobytów w naszym regionie dotyczyło jednak turystyki rodzinnej oraz aktywnej, ale tu zdecydowanie przeważało zainteresowanie rowerami. Wielu mieszkańców Zachodniej i Północnej Polski przyznawało, że jeszcze nigdy nie byli na wschodzie kraju, a do odwiedzin zachęca ich m.in. promowany bardzo intensywnie w ostatnich latach Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, wiodący przez pięć regionów, w tym lubelski. Wśród zainteresowanych tym szlakiem byli również Niemcy, którzy chcieliby rowerowe wyprawy łączyć w wypoczynkiem i relaksem w ośrodkach oferujących zabiegi spa & wellness. Lubelskie, jako wciąż mało znany region Wschodniej Polski, jest też dla mieszkańców zachodu kraju i Europy potencjalnym kierunkiem wypraw caravaningowych, stąd pojawiające się zapytania o campingi i inne bezpieczne miejsca postoju i obsługi kamperów.

Promocję na 30. Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Departament Promocji i Turystyki. W obsłudze stoiska przedstawicieli UMWL wsparli partnerzy z różnych turystycznych organizacji i instytucji regionu: Lokalnych Organizacji Turystycznych „Kraina Lessowych Wąwozów” z Nałęczowa i „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego, Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej z Zamościa, Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Nagrodami w codziennych konkursach wiedzy o regionie były zestawy wydawnictw i materiałów promocyjnych Województwa Lubelskiego oraz Zamościa i Dęblina.

Na wiosnę Województwo Lubelskie zaprezentuje swoje turystyczne atuty i ofertę na: Targach Turystycznych WYPOCZYNEK w Toruniu (13-14 kwietnia), Targach Turystyki Weekendowej ATRAKCJE REGIONÓW w Chorzowie (17-19 maja). W pierwszym półroczu, wspólnie w czterema regionami Polski Wschodniej – Warmińsko-Mazurskim, Podlaskim, Podkarpackim i Świętokrzyskim, prezentowany będzie też Wschodni Szlak Rowerowy GREEN VELO podczas: Targów Podróży i Wypoczynku FREE 2019 w Monachium (20-24 lutego), Pikniku Naukowego PGE Narodowy w Warszawie (11 maja) oraz Wrocławskiego Święta Rowerzysty (czerwiec).