Łodzianie przyjadą na Roztocze

Zielone Lubelskie – z lasami Roztocza i Puszczy Solskiej, naturalnymi dolinami Bugu, Wieprza i Wisły. Dające oddech, relaks i wypoczynek daleko od wielkiego miasta… Tak widzą nasz region mieszkańcy aglomeracji łódzkiej, warszawskiej i centralnej Polski, którzy odwiedzili lubelskie stoisko na turystycznych targach w Łodzi.

XXIII Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR (17-19 marca) były dla nas bardzo istotne z uwagi na mieszkańców zarówno wielkomiejskich aglomeracji, jak i obszaru całej centralnej Polski, którzy coraz chętniej przyjeżdżają w Lubelskie. Przez lata byli to głównie goście z Warszawy i Mazowsza, widoczni szczególnie w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie, Kozłówce. Lepsze i szybsze drogi powodują zwiększony ruch przyjazdowy z innych miast, w tym z aglomeracji łódzkiej. Jednak łodzianie nie poprzestają na naszym Powiślu, ale wybierają wypoczynek w ustronniejszych letniskach Roztocza, Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich.

Nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszy się Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, prowadzący przez poszukiwane przez nich zielone tereny nadbużańskie, w tym Lasy Sobiborskie, a także przez Roztocze. Odrębne stoisko tego szlaku, zorganizował w Łodzi nasz region, a obsługiwane było przez przedstawicieli wszystkich pięciu regionów Polski Wschodniej, przez które przebiega Green Velo. Wśród zainteresowanych gości nie brakowało touroperatorów, poszukujących atrakcyjnych wakacyjnych kierunków i programów aktywnego wypoczynku dla grup młodzieżowych. Przyjazdy takich turystów na nasz roztoczański odcinek szlaku zapowiedziało np. biuro turystyki z Wołomina. Ciekawostką były też zapytania od rowerzystów, którzy poszukują na Green Velo szczególnie atrakcyjnych miejsc widokowych, dla których warto pokonać dziesiątki kilometrów, by później pięknymi widokami nasycić oczy i uwiecznić je w kadrze.   

Zielone Roztocze było również w centrum zainteresowania gości stoiska Regionu Lubelskiego. Jedni już znają, a inni chcieliby zobaczyć i wypocząć w Suścu, spacerować szlakiem Szumów nad Tanwią, poleżakować nad Stawami Echo, zwiedzić Zwierzyniec i ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego. Te i wiele innych miejsc w lasach Roztocza wywoływało bardzo pozytywne skojarzenia i emocje. Łodzianie chętnie uczestniczyli też w konkursach z wiedzy o atrakcjach turystycznych regionu, w których nagrodą były rodzinne wejściówki do naszych parków narodowych i muzeów.

W obsłudze stoiska pracowników Departamentu Promocji i Turystyki UMWL wsparli przedstawiciele wielu partnerskich instytucji i organizacji, m.in.: Poleskiego Parku Narodowego, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Starostw Powiatowych we Włodawie i Łęcznej, Lokalnych Organizacji Turystycznych „Kraina Lessowych Wąwozów”, „Roztocze”, „Polesie Lubelskie”.

W najbliższym czasie Region Lubelski zaprezentuje turystyczne atrakcje jeszcze na dwóch ważnych wystawach w kraju: Międzynarodowych Targach Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOBalnie w Katowicach (31 marca – 2 kwietnia) oraz na 22 Targach Turystki i Wypoczynku LATO 2017 w Warszawie (21-23 kwietnia).