Latem na Roztocze

Weekendowy lub dłuższy wypad za miasto – najlepiej tam, gdzie znajdziemy piękne lasy i czystą wodę – to idealna propozycja na początek wakacji. Wybór mamy duży, bo Region Lubelski to wiele naturalnych i cennych przyrodniczych obszarów, chronionych w dwóch parkach narodowych i aż 17 (to krajowy rekord) parkach krajobrazowych. Z tej bogatej oferty proponujemy obszar szczególnie atrakcyjny dla turystyki rodzinnej: Roztoczański Park Narodowy.

Park, utworzony w 1974 r., chroni piękne lasy Środkowego Roztocza, które stanowią ponad 90 proc. jego powierzchni. Warto podkreślić wielkie zróżnicowanie leśnych środowisk parku – od torfowisk przez olsy, łęgi i grądy po typowe dla Karpat bory jodłowo-bukowe. Przez takie bory wiedzie najpopularniejsza w Parku ścieżka przyrodniczo-edukacyjna na Bukową Górę.

Sercem parku jest Zwierzyniec – dawne centrum gospodarki leśnej Ordynacji Zamojskiej, a wcześniej miejsce hodowli i polowań na zwierzynę leśną, w którym ordynaci zamojscy przyjmowali wielu znamienitych gości, włącznie z królami. Dziś jest to popularne letnisko i siedziba dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego, prowadzącego w Zwierzyńcu oraz w nieodległej Floriance hodowlę konika polskiego – potomka wymarłej rasy leśnego konia tarpana.

KONIKI POLSKIE

Stado koników polskich spotkać możemy w leśnej ostoi na południe od Zwierzyńca, w sąsiedztwie Stawów Echo. Te sympatyczne zwierzęta żyją tu w stanie dzikim, mając do dyspozycji rozległy teren blisko 200 ha. Nie przeszkadza im sąsiedztwo turystów, których latem nie brakuje na malowniczym kąpielisku z piaszczystą plażą przy największym ze stawów. RPN prowadzi też stajenną hodowlę koników w oddalonej o kilkanaście kilometrów Floriance. Warto odwiedzić to miejsce, gdzie obok koników spotkamy również duże stado owiec, spełniających w parku funkcje naturalnych kosiarek, strzygących śródleśne łąki i polany. Wizyta we Floriance to także okazja do odwiedzenia muzealnej Izby Leśnej w zabytkowej leśniczówce z 1830 r. oraz spaceru ścieżką dendrologiczną, prezentującą wiele gatunków drzew i krzewów.

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-EDUKACYJNE…

Roztoczański Park Narodowy oferuje turystom liczne ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, z najpopularniejszymi na Bukową Górę oraz nad Stawy Echo. Ulubionymi miejscami spacerowymi mieszkańców Zwierzyńca i turystów są też: park Zwierzyńczyk z odtworzonym historycznym kanałem dworskim i park Miejski ze stawem, nad którym zlokalizowany jest najsłynniejszy zabytek Zwierzyńca – późnobarokowy kościół „na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena. W sąsiedztwie warto jeszcze odwiedzić stary ordynacki browar z 1806 roku, w którym nadal warzone jest piwo, a corocznie w wakacje goszczą tu miłośnicy kina w ramach Letniej Akademii Filmowej.

…ROWEROWE I KAJAKOWE

Zwierzyniec jest ważnym węzłem turystycznych szlaków Roztocza – pieszych, rowerowych i kajakowych. Przez miasteczko prowadzą m.in. Wschodni Szlak Rowerowy GREEN VELO (łączący pięć województw Polski Wschodniej) oraz Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (przebiegający przez całe polskie i ukraińskie Roztocze – od Kraśnika po Lwów). Bardzo popularne są też spływy kajakowe Wieprzem, ze stanicą na zwierzynieckim Zalewie Rudka.

Tajemnice naturalnego środowiska i bogactwo flory i fauny Roztocza znakomicie prezentuje multimedialna wystawa „W krainie jodły, buka i tarpana” w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN. Ekspozycja składa się z kilkunastu dioram, wzbogaconych odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem, wprowadzających w pasjonujący świat przyrody, i to od czasów prehistorycznych, w których królowały dinozaury. Na dzieciach największe wrażenie robią sceny polowania wilków, godowych toków głuszca i cietrzewia, albo pojedynków jeleni na rykowisku.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Informacja turystyczna w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN: ul. Plażowa 3, tel. 84 687 22 86, www.roztoczanskipn.pl. Wstęp na ścieżkę na Bukową Górę oraz na trasę rowerową do Florianki – 4 zł, ulg. 2 zł. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, ul. Plażowa 3, latem czynny codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9.00-17.00; bilety – 10 zł, ulg. 6 zł. Izba Leśna RPN we Floriance, Górecko Stare 105, czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków; bilety – 2,50 zł, ulg. 1,50 zł. Karta dzienna uprawniająca do wstępu na ścieżkę na Bukową Górę, trasę do Florianki, Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego i Izby Leśnej – 14 zł, ulg. 7 zł.

galeriaGALERIA