Księga krajobrazów Tadeusza J. Chmielewskiego

Retrospektywna wystawa fotografii oraz album fotograficzno-poetycki pt. „Pragnienie” podsumowują 40-letnią działalność fotograficzną Tadeusza J. Chmielewskiego. Lubelski twórca to także znany i ceniony ekolog i architekt krajobrazu, projektant obszarów chronionych.

Profesor Tadeusz J. Chmielewski, autor i współautor ponad 400 publikacji, w tym kilkunastu książek naukowych, pisze też wiersze oraz teksty piosenek. Od 40 lat fotografuje krajobraz, przyrodę, architekturę. Najnowsza wystawa, podobnie jak album, pokazują bardzo osobisty obraz Polski Wschodniej, głównie Podlasia, Polesia i Regionu Lubelskiego.

Wystawę, eksponowaną w kilku salach Galerii Po Schodach Młodzieżowego Domu Kultury w Lublinie, rozpoczynają czarno-białe fotografie rejestrowane na filmach negatywowych i powiększane na papierach bromowych, z lat 70. i 80. XX w. Wyjątkowo cenne są ostatnie zachowane z archiwum autora prace wykonane w latach 80. techniką srebrowo-ekolinową na płótnie fotograficznym. Następna część wystawy to fotografie barwne, diapozytywowe, powiększane na podłożach syntetycznych Ciba-Chrome, z lat 90. XX w. o wyjątkowym – nawet jak na dzisiejsze standardy – nasyceniu i głębi barw. Kolejna – najliczniejsza grupa prac – to fotografie barwne z pierwszych 2 dekad XXI w., rejestrowane i przetwarzane techniką cyfrową oraz drukowane na podłożach papierowych i – spora ciekawostka – bambusowych. Część tych prac oprawiono w ramy, jak dzieła malarskie. Ostatnia część ekspozycji to swoisty „powrót do korzeni” – najnowsza autorska seria fotografii cyfrowych, czarno-białych.

W poszczególnych „działach technicznych”, prace prezentowane są zestawami tematycznymi. Każdy z tych zestawów to odrębna historia przemyśleń i emocji autora, a jednocześnie zachęta do indywidualnej relacji obraz – odbiorca. Np.: Echa Polesia; Pragnienie; W poszukiwaniu ducha miejsca; Dobre dziedzictwo.

Wystawa „Pragnienie” w Galerii Po Schodach Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 przy ul. Bernardyńskiej 14 czynna będzie do końca lipca. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15.

Album fotograficzno-poetycki „Pragnienie” wydała lubelska oficyna Norbertinum, przy współpracy Województwa Lubelskiego. Dostępny jest w wydawnictwie oraz w wybranych księgarniach.