Festiwal Stolica Języka Polskiego

Szczebrzeszyn w województwie lubelskim od 5 sierpnia stanie się stolicą. Brzmi zaskakująco? Tylko pozornie. Już piąty raz do Szczebrzeszyna przyjadą miłośnicy literatury, twórcy, artyści, poeci, czyli ludzie pełni pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego.

Festiwal Stolica Języka Polskiego to wydarzenie niezwykłe. W tym roku odbywa się w dniach od 5 do 10 sierpnia w Szczebrzeszynie, 11 sierpnia zagości natomiast w Zamościu. Ramę programową tegorocznej edycji Festiwalu określają autorzy klasyki literackiej – Jan Brzechwa i Anna Świrszczyńska. Jak piszą organizatorzy „Podczas siedmiu festiwalowych dni będzie można przyjrzeć się uważniej ich życiu i twórczości oraz wielu innym wybitnym biografiom literackim, biorąc udział w kilkudziesięciu wydarzeniach artystycznych: spotkaniach autorskich, wykładach, dyskusjach, warsztatach literackich i językowych, a także wieczorach poetyckich i koncertach„.

O atrakcyjności Festiwalu świadczą zaproszeni goście, między innymi: Jacek Braciak, Tomasz Dostatni, Mikołaj Grynberg, Maja Komorowska, Remigiusz Mróz, Wiesław Myśliwski, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Strejlau, Wojciech Waglewski i wielu innych.

O wspaniałą muzykę nad brzegami Wieprza zadbają wybitni artyści czyli Voo Voo & Trebunie-Tutki, a także Monika Borzym, Edyta Geppert i Włodek Pawlik.

Organizatorzy zadbali również o dzieci – „Jak co roku, pamiętamy oczywiście o najmłodszych uczestnikach Festiwalu. Mamy dla nich poranne bloki warsztatów oraz dodatkowe konkursy i atrakcje, jak chociażby realizowaną z Zamościa audycję radiową Zagadkowa niedziela. Celem sekcji dziecięcej, którą chcemy rozwijać w formule Małej Stolicy Języka Polskiego, jest zaoferowanie wartościowej rozrywki dla całych rodzin, ale też aktywne promowanie czytelnictwa i edukacja kulturalna. A przy tym oczywiście, po prostu dobra zabawa, jak na wakacje przystało„. 

Pełną listę gości i program Festiwalu można odnaleźć na stronie organizatora – Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń – Kliknij aby otworzyć.