40. Zamojskie Dni Muzyki

Wielkimi krokami zbliżają się 40. Zamojskie Dni Muzyki. To coroczne święto melomanów, które wpisało się na stałe w krajobraz kulturalny miasta i regionu. Od samego początku Zamojskie Dni Muzyki przyciągały do Hetmańskiego Grodu najlepszych śpiewaków operowych, muzyków, filharmoników i organistów. Tak będzie i tym razem.

W sobotę, 21 września o godzinie 18:00 w sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (ul. Partyzantów 2) odbędzie się koncert „Wiwat Moniuszko!”. Kameraliści Orkiestry w składzie:

● Barbara Rabiega​ – śpiew

● Dariusz Sobczak ​ – śpiew

● Piotr Stopa​ – fortepian

● Krzysztof Stopa​ – skrzypce

● Michał Stopa -​ wiolonczela

wykonają najbardziej znane pieśni Stanisława Moniuszki, jak „Prząśniczka”, „Dziad i baba”, „Złota rybka”, „Kum i kuma” z pozostawionego przez artystę „Śpiewnika domowego”. Kameraliści wykonają także Arię Skołuby z opery „Straszny Dwór”. Będzie to niezwykła okazja na przypomnienie sobie najpiękniejszych polskich pieśni oraz uczczenie kompozytora w 200. lecie jego urodzin.Bilety na sobotni koncert kameralny do nabycia w biurze Orkiestry oraz przez Internet na stronie

Centralnym wydarzeniem jubileuszowych, 40. Zamojskich Dni Muzyki będzie Koncert Galowy, który odbędzie się w niedzielę, 22 września o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Klubu Batalionowego, na ulicy Piłsudskiego 36.

Na 200. lecie urodzin Stanisława Moniuszki Organizatorzy przygotowali wyjątkowy projekt. We współpracy z Filmoteką Narodową wyświetlony zostanie film „Halka” z 1930 w reżyserii Konstantego Meglickiego. To film powstały na podstawie opery Moniuszki o tym samym tytule. Muzykę na żywo do filmu wykona Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu oraz znani polscy soliści:

● Natalia Rubiś ​ – sopran

● Mariusz Godlewski​ – baryton

● Tomasz Kuk​ – tenor

„Namysłowiakom”, pod batutą ​ Adama Banaszaka,​ towarzyszyć będą: Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”​ – przygotowanie chóru ​ Katarzyna Wasilewska oraz ​ Chór „Noster” z Goraja​ – przygotowanie chóru ​ Diana Adamska Koordynacja działań logistycznych:​ Marcin Kiecana.

Darmowe wejściówki ​ na Koncert Galowy do pobrania w siedzibie Orkiestry ​ od wtorku, 17 września 2019​ . Jedna osoba będzie miała prawo pobrać maksymalnie dwie wejściówki. Zwracamy uwagę, że ilość wejściówek ​ jest ograniczona.

Tradycyjnie, „Słowo o muzyce” podczas obydwu koncertów będzie należało do ​ Małgorzaty Dybowskiej,​ znanej promotorki zamojskiej kultury.

40. Zamojskie Dni Muzyki Patronatem Honorowym objął: Marszałek Województwa Lubelskiego p. Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Zamość p. Andrzej Wnuk.

PLAKAT 40. ZDM DLA LUBELSKIE.PL