Wystawę zatytułowaną „Nazywam się człowiek” można będzie obejrzeć od najbliższej niedzieli 4 czerwca w Oddziale Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Tytuł wystawy wyraźnie kieruje nas w świat człowieka pokazując jego skomplikowaną strukturę, wręcz tajemnicę, którą w sobie nosi.  Ambroziak niczym filozof stawia pytania i sięga do różnych warstw człowieczeństwa próbując tę tajemnicę odkryć.  Gdy patrzymy na surową sylwetę rzeźb, ze śladami dłuta, widocznym gestem Artysty, nie mamy wątpliwości, że to postać ludzka.   Artysta nie szuka ideału i piękna, szuka prawdy o człowieku, który obecny jest w świecie poprzez swoją cielesność. Rzeźba pokazuje człowieka w pełni, podkreślając także zmysły i seksualność. Niepokoi twarz, trochę nieludzka, jakby maska. Powtarza się w każdej rzeźbie, nie po to, żeby stać się sygnaturą artysty, ale po to, żeby znieść jednostkowość postaci i nadać jej uniwersalność. Artysta zestawia rzeźby tak, żeby były w relacjach do siebie, nie zawsze wyraźnie odczytywalnych, ale budzących emocje, niepokój, wewnętrzne poruszenie. Czujemy, że oprócz dobra istnieje zło i ten człowiek zamknięty w drewnie lub w silikonie to zło poczuł, stąd widoczne w nich jest cierpienie, ból czy poczucie osamotnienia.

Sylwester Ambroziak (ur. 1964) – studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w pracowniach profesorów: J. Jarnuszkiewicza, S. Kulona i G. Kowalskiego. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, instalacj ą oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Obecnie jest jednym z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich. Trzykrotnie nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”. Swoje prace prezentował na ponad 80 wystawach indywidualnych i około 120 zbiorowych w Polsce i na świecie.