Od 18 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie można zobaczyć wystawę mniej znanej części twórczości Bohdana Butenki, legendarnego grafika, ilustratora współtworzącego takie zjawiska kulturalne powojennej Polski jak: Polską Szkołę Plakatu czy Polską Szkołę Ilustracji. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty.

Światło dzienne ujrzą autorskie plakaty artysty z jego prywatnej kolekcji: filmowe, teatralne, dotyczące wydarzeń kulturalnych, ale także reklamujące towary w czasach PRL. Pokażemy zarówno oryginalne wydruki z epoki, bardzo rzadkie litografie jak również oryginalne projekty. Najstarsze afisze pochodzą z 1962 roku. Powrót do przeszłości ostatniego półwiecza uświetnią filmy animowane Bohdana Butenki, zachwycające surrealistyczną grą obrazu, przeznaczone dla widzów w dowolnym wieku.

Plakaty zgromadzone na wystawie prezentują wysoki poziom artystyczny. Wiele z nich można interpretować nie tylko jako nośnik informacji, ale także jako oddzielne dzieła sztuki. Dzięki tej wystawie można zaobserwować, w jaki sposób ewoluowały sztuki wizualne w Polsce. Widzowie będą mieli unikatową okazję, do zapoznania się z kilkudziesięcioletnim dorobkiem grafika i ilustratora, dotychczas nigdy nie prezentowanym publicznie. 

 

Kurator wystawy: Krystyna Rybicka
Wystawa dostępna będzie w okresie: 18.02.2017 – 31.03.2017
wtorek, czw – ndz: w godz. 12 – 20
środa: w godz. 10-18 (wstęp wolny)
poniedziałek: nieczynne