Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym specjalnie na zbliżający się czerwcowy weekend,  przygotowało szereg wydarzeń. Spotkania z autorami książek, wystawy, kino plenerowe czy pokaz zdjęć – to propozycje na spędzenie wolnego czasu. Wstęp wolny!

10 czerwca o godz. 12 w Oddziale Dom Kuncewiczów będzie miało miejsce spotkanie z Agnieszką Zawadzką, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. W ramach spotkania odbędzie się promocja książki „Ballada o kaflowym piecu” oraz warsztaty plastyczne, skierowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które poprowadzi autorka. W ich trakcie będzie można wykonać z papieru lub innych materiałów kafle, inspirowane wzorami huculskimi, zaczerpniętymi z pieca, który znajduje się w salonie Kuncewiczówki. Do 30 czerwca w Domu Kuncewiczów eksponowana jest wystawa, prezentująca projekt książki Agnieszki Zawadzkiej pt. „Sąsiadka z chatki”, w tym ilustracje i tekst.

Tego samego dnia o godz. 21 w Oddziale Przyrodniczym Muzeum uruchomione zostanie kino plenerowe. Czerwcowy wieczór, szum przepływającej nieopodal Wisły, śpiew słowików dochodzący z pobliskich nadrzecznych wiklin, to wymarzona sceneria dla kina plenerowego, które będzie wyświetlane na ścianie Spichlerza Ulanowskich.  Z racji trwających Dni Wisły oraz Roku Rzeki Wisły, wieczór w całości poświęcony zostanie królowej polskich rzek oraz jednemu z jej dopływów – rzece Bug. Zapowiada się niezwykły pokaz zdjęć Bugu, autorstwa znakomitego fotografa przyrody Artura Tabora. „Historia mojej fascynacji tą rzeką, to również historia mojego życia, które splata się z Bugiem. Woda zawsze mnie fascynowała, ale początkowo nie zdawałem sobie z tego sprawy. Nad rzekami czuję się najlepiej, otwarta przestrzeń mnie uspokaja, a zapach wody i błota koi zmysły” – to fragment wstępu do albumu „Bug. Pejzaż nostalgiczny.” 

W niedzielę 11 czerwca, w samo południe, rozpocznie się otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Obrazy użytkowe… i to nie wszystko”. We wnętrzach Oddziału Kamienica Celejowska prezentowane są do 6 sierpnia prace Sławomira Marca, znanego polskiego artysty, krytyka i teoretyka sztuki. Kurator Dorota Seweryn-Puchalska przybliży założenia sztuki Marca i wprowadzi w świat sztuki konceptualnej.