Spektakl teatru tańca „Przejścia”

Na przedstawienie złożą się nowe choreografie dwóch baletów Igora Strawińskiego: „Wesele” i „Święto wiosny”. Wydarzenie odbędzie się 18 marca o godz. 19.00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

„Przejścia” – spektakl teatru tańca według baletów Igora Strawińskiego będzie pierwszą w historii tańca próbą połączenia obu sławnych utworów w spójnej wizualnie, choreograficznie i teatralnie całości. Spektakl zostanie wykonany przez prawie 200-osobowy międzynarodowy zespół artystów. To przedsięwzięcie polsko-ukraińskie – i w pewnym sensie będzie to powrót Igora Strawińskiego do domu, do miasteczka Uściług na Wołyniu, w którym powstały pierwsze fragmenty „Święta wiosny”. Akcja sceniczna została mocno zakorzeniona we współczesności. Bohaterami spektaklu staną się jednostki i zbiorowości w obliczu dezintegracji starego świata. To opowieść o ludziach wyrzuconych, wykorzenionych, wydziedziczonych – bez domu, ojczyzny i bogów. Czekających na gruzach starego świata na przyjście Kalibana.

  • Choreografia: Jacek Łumiński
  • Wykonawcy: Wydział Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie, Lubelski Teatr Tańca, Black O!Range Dance Productions (Kijów, Ukraina)
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej (Lwów, Ukraina), Kwadrofonik & Goście,Kameralny Chór Gloria (Lwów, Ukraina)
  • Soliści: Joanna Freszel, Agnieszka Jadwiga Grochala, Dionizy Wincenty Płaczkowski, Robert Gierlach
  • Dyrygent: Błażej Wincenty Kozłowski
  • Koncepcja: Mirosław Haponiuk
  • Ilustracje: Mariusz Tarkawian

„Przejścia” są wspólną produkcją Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Spektakl wystawiany jest w ramach obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi.

Igor Strawiński – „Wesele” („Les Noces”) – wykonanie za zgodą Chester Music Ltd.”Święto wiosny” („Le Sacre du Printemps”) – wykonanie za zgodą wydawnictwa Boosey & Hawkes Music Publishers Ltd.

http://spotkaniakultur.com/pl/strawinski_przejscia

http://rozdroza.com/strawinski-przejscia/