Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym

Przed nami Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Od 16 do 20 sierpnia przyjrzymy się bliżej bogactwu kultury żydowskiej. W programie: spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, warsztat wycinanki żydowskiej, koncerty, spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym, wycieczka do skansenu czy pokazy filmowe. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny!

W programie festiwalu zaplanowano cztery wydarzenia muzyczne: na kazimierskim Rynku 16 sierpnia, wystąpi zespół Meadow Quartet z utworami Marcina Malinowskiego. W trakcie Popołudnia z Morelą 17 sierpnia, zaplanowany jest niezwykły wielokulturowy koncert muzyki i poezji ormiańskiej, hebrajskiej, perskiej i greckiej „Kiele, kiele” („Przyjdź, przyjdź”) w wykonaniu duetu Sol et Luna, czyli Saby Krasoczko i Mieczysława Litwińskiego. Wyjątkowo zapowiada się także piątkowy wieczór 18 sierpnia, w Teatrze na Klepisku pod Kazimierzem wystąpi Café Cortao el Grupo Flamenco de Varsovia. Chętnych zapraszamy na warsztat flamenco.

W koncercie finałowym festiwalu, w sobotę 19 sierpnia, zagra i zaśpiewa Global Shtetl Band. To formacja, którą tworzą dwaj muzycy z Niemiec, Markus Milan Mueller i Daniel Piccon oraz świetnie znany muzyk lubelski, Bartek Stańczyk. Motyw przewodni koncertu to Yiddish Mambo i Latino-Klezmer. Nowy Jork, Miami, Hawana, Buenos Aires w połowie XX w., muzyka imigrantów z Europy Wschodniej styka się z kulturą obu Ameryk, dając nową, gorącą mieszankę tradycji Starego Kontynentu, muzyki żydowskiej oraz modnych wówczas rytmów latynoamerykańskich. Global Shtetl Band czerpie z tej ekscytującej tradycji „mamboniksów”, przekształcając ją z odwagą, wirtuozerią i wdziękiem w muzykę nowego zglobalizowanego milenium. Zespół wystąpi w Teatrze na Klepisku.

Piąta edycja festiwalu jest podsumowaniem i nawiązaniem do wątków festiwalowych i wydarzeń z lat ubiegłych. Organizatorzy zapraszają na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, powracają do tematów romskich, ormiańskich i łemkowskich, które pojawiły się we wcześniejszych edycjach festiwalu.